FOTO | Nou loc de joacă în Grozăvești. Are două zone pentru copii mici, până în 12 ani, echipamente moderne și o pistă de alergare

12 iun. 2026
129 afișări
FOTO | Nou loc de joacă în Grozăvești. Are două zone pentru copii mici, până în 12 ani, echipamente moderne și o pistă de alergare
FOTO | Nou loc de joacă în Grozăvești. Are două zone pentru copii mici, până în 12 ani, echipamente moderne și o pistă de alergare | Sursa foto: ADPDU Sector 6 - Facebook

Administrația locală a deschis un nou loc de joacă în Grozăvești, din Sectorul 6. Aici, copii au noi spații și instalații.

Cei mici ai un nou loc de joacă în București

Administrația locală a transmis că este deschis un nou loc de joacă în Grozăvești, din Sectorul 6. Aici, sunt spații pentru cei cu vârste de până la 12 ani.

Anunțul terminării lucrărilor de la noua locație a fost dat pe pagina de Facebook a ADPDU Sector 6. Administrația locală a spus celor mici să-și pregătească trotinetele și energia pentru a veni aici.

Mai precis, s-au terminat lucrările de amenajare a locului de joacă de pe Splaiul Independenței nr. 202E. Spațiu este acum disponibil pentru cei mici.

Primăria a adăugat că este unul modern, sigur și atractiv, creat special pentru copii. Acesta este împărțit în două zone dedicate, adaptate diferitelor categorii de vârstă:

  • un spațiu pentru copiii între 2 și 6 ani;
  • un spațiu pentru copiii între 6 și 12 ani.

Cât de mare este suprafața noului loc de joacă

ADPDU Sector 6 a precizat că noul loc de joacă are o suprafață de 3.082 mp. Ambele zone de joacă au fost dotate cu echipamente moderne și sigure. Acestea au scopul de a încuraja mișcarea, creativitatea și dezvoltarea armonioasă a celor mici.

În plus, a fost amenajată o pistă de alergare în lungime de 50 de metri. Angajații primăriei au amplasat și suprafețe antitraumă, băncile, iluminatul public și mobilierul urban.

Acolo, au fost plantați diverși copaci, arbuști și plante decorative.

Alte locuri de joacă s-au deschis în Sectorul 6 în Militari, pe Piscul Crăsani și Calea Apeductului, dar și în Drumul Taberei pe Cetatea Histria nr.3-5.

Administrația locală a mai adăugat că se lucrează și la alte spații pentru copii în Sectorul 6. Pe lista acestora, sunt cele de pe Veteranilor nr. 19, Valea Doftanei și malul sudic al Lacului Morii.

Imagini de la noul loc de joacă din Grozăvești sunt mai jos:

| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook
| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook
| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook
| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook
| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook
| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook
| Sursa foto: ADPDU Sector 6 – Facebook

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies