FOTO | Noile troleibuze Yutong U12 au ajuns în țară. Cum arată, ce caracteristici au și când vor începe să circule prin București

30 ian. 2026
2808 afișări
FOTO | Noile troleibuze Yutong U12 au ajuns în țară. Cum arată, ce caracteristici au și când vor începe să circule prin București
FOTO | Noile troleibuze Yutong U12 au ajuns în țară. Cum arată, ce caracteristici au și când vor începe să circule prin București / Sursa foto: PMB / Facebook

Primăria Capitalei a transmis bucureștenilor că se îmbogățește flota STB cu mijloace de transport moderne. Au sosit cele 22 de troleibuze cu autonomie achiziționate recent din fonduri PNRR.

Se îmbogățește flota STB cu mijloace de transport noi și moderne

Primăria Capitalei îmbogățește flota STB cu mijloace de transport moderne. Au sosit primele 22 de troleibuze cu autonomie, achiziționate cu fonduri PNRR, care vor intra pe linia 86 după finalizarea testelor.
Anunțul a fost făcut pe pagina de Facebook.
Acestea sunt garate la Ciolpani, la sediul furnizorului, și vor fi mutate în depoul Bucureștii Noi după ce vor fi făcute ultimele adaptări.
De asemenea, sunt troleibuze Yutong U12 și sunt primele vândute în Europa.
Cele 22 de troleibuze cu autonomie, pe care le-am achiziționat cu fonduri nerambursabile, au sosit în țară. Sunt garate la Ciolpani, la sediul furnizorului, și vor fi mutate în depoul Bucureștii Noi după ce vor fi făcute ultimele adaptări. Urmează testele, pentru recepția fiecărui troleu în parte, apoi, din primăvară, veți putea călători cu ele, pe linia lui 86. Troleibuzele sunt unele cu autonomie, ceea ce înseamnă că pot circula fără alimentare la rețeaua electrică pe o distanță de minimum 20 km.
Au o lungime de 12 metri și o capacitate de transport de 93 de pasageri, dintre care 32 pe scaune.
De asemenea, au aer condiționat, monitoare, rampă de acces pentru scaune cu rotile și geamuri cu tentă închisă, pentru menținerea temperaturii interioare, a scris PMB,

Cât au costat acestea

PMB a precizat că valoarea contractului este de 70,4 milioane de lei (fără TVA), bani nerambursabili prin PNRR. În paralel, vor fi introduse și100 de autobuze electrice, 100 de troleibuze și 79 de tramvaie.
Nu sunt singurele mijloace de transport noi pe care le achiziționăm. Avem deja cumpărate 100 de AUTOBUZE ELECTRICE. Până la finalul acestui an, vom monta pentru ele 100 de stații de încărcare, după care le vom introduce în circulație. Valoarea contractului este de 73,8 milioane de euro, din care 52 de milioane de euro sunt fonduri nerambursabile, atrase din POR. Tot cu fonduri nerambursabile pe care le-am obținut la finalul anului trecut vom mai achiziționa 100 de troleibuze și 79 de tramvaie. Pentru ambele, am atras peste 553,3 milioane de lei. Urmează să facem procedura de achiziție, să stabilim prototipul și calendarul de furnizare. Investim în condiții moderne de transport în comun. Pentru confortul vostru, pentru București, a mai scris PMB.
Iată cum arată acestea:
Sursa foto: PMB / Facebook
Sursa foto: PMB / Facebook
Sursa foto: PMB / Facebook
Sursa foto: PMB / Facebook
Sursa foto: PMB / Facebook

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies