Primăria Sectorului 6, prin ADPDU, lansează un proiect rutier pilot pe Valea Largă, unde se montează limitatoare de viteză segmentate (speed cushions) pentru „calmarea traficului”.
Astăzi au început lucrările de montare a unor limitatoare de viteză segmentate pe strada Valea Largă, o soluție modernă folosită în multe orașe europene pentru calmarea traficului (traffic calming).
Acestea sunt alcătuite din mai multe module separate, lăsând spații între ele. Soluția este utilizată pe bulevarde și pe artere unde se dorește calmarea traficului, fără a afecta în aceeași măsură vehiculele de intervenție sau autobuzele, care pot traversa cu ecartamentul roților peste spațiile dintre module.
De ce facem acest lucru? Valea Largă este un bulevard nou, cu o infrastructură modernă, iar experiența ne arată că pe astfel de artere vitezele mari apar rapid. Ne dorim ca acest drum să rămână unul sigur, nu unul pe care graba să pună în pericol vieți, explică ADPDU Sector 6.

Beneficiile aduse de aceste limitatoare sunt următoarele:
Proiectul pilot este implementat în proximitatea imobilelor de locuințe. În perioada următoare se va monitoriza modul în care influențează traficul și nivelul de siguranță de pe Valea Largă.
În funcție de rezultate, se va analiza oportunitatea implementării unor măsuri similare și în alte zone din Sectorul 6, mai informează sursa citată.
Astfel de dispozitive au mai fost montate și în alte puncte din sector:
Te-ar mai putea interesa și: