FOTO | Junglă urbană în Sectorul 1. Oamenii spun că merg printre mașini, pentru că trotuarele au fost înghițite de vegetația spontană

02 iun. 2026
428 afișări
FOTO | Junglă urbană în Sectorul 1. Oamenii spun că merg printre mașini, pentru că trotuarele au fost înghițite de vegetația spontană
FOTO | Junglă urbană în Sectorul 1. Oamenii spun că merg printre mașini, pentru că trotuarele au fost înghițite de vegetația spontană / Sursa foto: Sesizări Sector 1 / Facebook

În București, iarba crește cu o viteză care uneori pare să depășească ritmul administrației. Într-un cartier din Sectorul 1, locuitorii spun că trotuarele au început să dispară sub vegetație. Și nu e o metaforă. Pe străzile Jimbolia, Brânaru și Mitropolit Varlaam, unele porțiuni au ajuns atât de încărcate de buruieni, tufe și crengi, încât pietonii spun că aleg varianta mai puțin verde: carosabilul.

Fotografiile publicate pe grupul de Facebook ”Sesizări Sector 1” arată trotuare transformate în culoare înguste printre frunze și vegetație crescută peste limita la care mai poate fi ignorată.

Când trotuarul intră în concediu și rămâne doar jungla

Bucureștenii din zonă scriu că problema nu este de câteva zile și nici de câteva fire de iarbă rătăcite.

Blochează trotuarele, forțând pietonii, inclusiv părinți cu cărucioare, copii sau bătrâni, să meargă direct pe carosabil.

În unele locuri, vegetația a ajuns să ocupe aproape complet spațiul destinat pietonilor. În altele, buruienile cresc nestingherite în jurul copacilor și de-a lungul bordurilor, într-un decor care îi face pe locuitori să glumească amar că administrația experimentează un nou concept de urbanism.

”Pajiște urbană” sau ”flora spontană”? Bucureștenii au deja propriile definiții

Comentariile adunate la postare au mers în direcția obișnuită a Bucureștiului: dacă nu se rezolvă repede, măcar să râdem de problemă: ”Acum, mai nou și modern, așa se poartă și se numește pajiște urbană”, a scris un locuitor din zonă.

Replica a venit imediat: ”Flora spontană.” Dincolo de glume, oamenii susțin că tufele crescute necontrolat reduc vizibilitatea în apropierea trecerilor de pietoni și mai arată și urât.

Bucureștenii cer ceva revoluționar: să poată merge pe trotuar

Locuitorii solicită intervenția echipelor responsabile de întreținerea spațiilor verzi și toaletarea vegetației. Nu cer gazon de Wimbledon și nici gard viu tuns la laser. Cer ceva mult mai simplu: să poată merge pe trotuar fără să fie nevoiți să negocieze traseul cu buruienile sau cu traficul.

Cookies