Primăvara își face tot mai simțită prezența pe străzile din Sectorul 6 al Capitalei. Copacii au început să înflorească, lalelele au răsărit, iar din ce în ce mai mulți bucureșteni ies la plimbare. Mulți dintre ei își scot și animalele de companie pentru a se bucura de peisajul frumos și de mireasma lunii martie.
Primăria Sectorului 6 a anunțat, astăzi, 26 martie 2025, zonele în care copacii înfloriți fac „spectacol” și atrag privirile trecătorilor. Aceștia se află pe Bulevardul Constructorilor, Bulevardul Timișoara, Strada Sibiu, Bulevardul Geniului, dar și în zonele Romancierilor, Crângași, Liniei sau Drumul Taberei.
Totodată, au înflorit și primele lalele.
Mai multe persoane și-au scos și animalele de companie la plimbare pe străzile pline de copaci înfloriți din sector.
Părăluțele și florile de nu-mă-uita, platate de ADPDU Sector 6, dau culoare în scuaruri, platbande, jardiniere.
Este plin și de magnolii la noi, în 6, iar narcisele și ghioceii galbeni înfrumusețează delicat grădinile blocurilor”, a transmis Primăria Sectorului 6.
Instituția le transmite cetățenilor că este „o adevărată plăcere” să se plimbe pe străzi, să respire aer curat, parfumat și să se încarce cu energie pozitivă.
Totodată, Primăria a mai precizat că peste un milion de flori din aproximativ 30 de specii urmează să înflorească și vor umple străzile Sectorului 6 de culoare.
PS6 îi roagă pe cetățeni să nu rupă, să nu calce și să nu distrugă plantele.
Iată câteva imagini din sectorul menționat:
Te-ar putea interesa și: