Primăria generală a prezentat cum merg lucrările la cea mai mare clinică de Psihiatrie Pediatrică din România. Aceasta este construită la Spitalul Clinic de Psihiatrie „Prof. Dr. Alexandru Obregia” din București, în parteneriat cu Fundația Metropolis.
Primăria generală a transmis ce se mai întâmplă pe șantierul de la cea mai mare clinică de Psihiatrie Pediatrică din România. Unitatea medicală se ridică în incinta Spitalului Clinic de Psihiatrie „Prof. Dr. Alexandru Obregia”.
Proiectul este derulat printr-un parteneriat cu Fundația Metropolis.
Administrația locală a spus că pe șantier a fost și actorul Eric Roberts, care s-a implicat și-n promovarea proiectului. Acesta a răspuns la invitația lui Codin Maticiuc. Alături de ei, a fost la locația în construcții și Lucian Judele, city managerul Bucureștiului, împreună cu alți reprezentanți ai spitalului.
Actuala secție de la Spitalul Obregia funcționează într-un spațiu vechi de peste un secol, este supraaglomerată și nu mai corespunde nevoilor medicale și emoționale ale celor mici, a precizat PMB, printr-o postare pe pagina de Facebook.
Lucrările au pornit pe data de 10 octombrie 2025, cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătății Mintale.
Administrația locală a dat care este stadiul lucrărilor de la viitoarea clinică de Pishiatrie Pediatrică din București:
Costurile pentru acest proiect se ridică la o valoare de 16,5 milioane de euro. Banii sunt privați, oferiți de Codin Maticiuc, prin campania inițiată de el, „Spitale Publice din Bani Privați”.
La finalul lucrărilor, construcția va fi cea mai mare clinică de Psihiatrie Pediatrică din România. Șantierul a fost pornit în luna octombrie anul trecut și va fi gata în 2027.
Noua unitate medicală va însuma 4.000 mp, având subsol, parter și patru etaje. Planurile includ:
Mai jos sunt imagini cu randările proiectului și fotografii de la lucrări:




