FOTO | „Arta vitraliului la 360°”, extraordinară expoziție de minunății din bucăți de sticlă legate cu fire de plumb, deschisă de ARCUB la Hanul Gabroveni

28 aug. 2025
273 afișări
FOTO | „Arta vitraliului la 360°”, extraordinară expoziție de minunății din bucăți de sticlă legate cu fire de plumb, deschisă de ARCUB la Hanul Gabroveni
FOTO | „Arta vitraliului la 360°”, extraordinară expoziție de minunății din bucăți de sticlă legate cu fire de plumb, deschisă de ARCUB la Hanul Gabroveni | Sursa foto: ARCUB

Expoziția „Arta vitraliului la 360°” se deschide în premieră la București, la ARCUB – Hanul Gabroveni. Expoziția, curatoriată de Adina Rențea, va putea fi vizitată până 21 septembrie 2025, la ARCUB – Hanul Gabroveni, sălile Coloanelor, Lipscani și Gabroveni.

„Arta vitraliului la 360°”, prima expoziție din România a artistei Amalia Verzea

Evenimentul de la ARCUB – Hanul Gabroveni marchează prima expoziție din România a artistei Amalia Verzea, dedicată exclusiv vitraliului, o artă monumentală rar explorată în spațiul expozițional românesc.

Proiectul propune o descoperire „la 360°” a acestei forme de expresie artistică, printr-un parcurs ce îmbină creația contemporană cu documentarea fotografică și cu referințe istorice relevante.

Lucrările expuse la ARCUB sub semnătura Amaliei Verzea – artistă, restaurator și coordonator de proiecte monumentale  – surprind complexitatea unui demers artistic unic în peisajul cultural autohton, printr-o selecție ce reflectă peste trei decenii de activitate, desfășurată în atelierele din Italia și România.

Vitralii arhitecturale realizate pentru spații sacre și monumente istorice, la ARCUB

Vizitatorii vor putea admira vitralii arhitecturale realizate pentru spații sacre și monumente istorice, din Italia (Biserica „Madonna della Neve” – Castelletto Ticino) și România (Biserica cu Lună – Oradea, Catedrala „Sfântul Nicolae” – Oradea, Mănăstirea Probota, Mănăstirea Plumbuita, Biserica „Sfântul Spiridon Nou”, Biserica Evanghelică „Sf.Maria” din Sibiu, Muzeul Național „George Enescu” etc.)

Punctul culminant al expoziției îl reprezintă vitraliile restaurate recent pentru Cazinoul din Constanța, una dintre cele mai emblematice clădiri Art Nouveau din Europa, realizate de atelierul AmaGa.

„Expoziția prezentată la ARCUB este un demers artistic și educativ, care pune în valoare o formă de artă adesea prea puțin cunoscută publicului larg. Este un privilegiu să colaborăm cu artista Amalia Verzea, iar acest proiect confirmă încă o dată rolul esențial al culturii în viața orașului”, a declarat Mihaela Păun, Director ARCUB.

„Expresia plastică a sticlei dobândeşte în arta Amaliei Verzea o plasticitate fermă și poetică în același timp, care-i definește stilul propriu, bine articulat și care i-a adus recunoașterea internațională. Capacitatea sticlei de a seduce și de a transmite stări sufletești își găsește cea mai înaltă reprezentare în creativitatea, imaginația și măiestria mâinilor sale”, a spus Adina Rențea, curator.

Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB
Sursa foto: ARCUB

ARCUB – Hanul Gabroveni se află pe Str. Lipscani 84–90, etaj 1, iar expoziția se desfășoară în sălile Coloanelor, Gabroveni și Lipscani.

Vitraliile vor putea fi admirate până pe 21 septembrie 2025, de marți până duminică, între orele 12:00-20:00.

Bilete sunt disponibile pe www.iabilet.ro și la Casa de bilete ARCUB.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies