Florin Mergea şi Rohan Bopanna au câştigat proba de dublu a turneului de la Madrid

11 mai 2015

Florin Mergea şi Rohan Bopanna au castigat proba de dublu a turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Madrid s-au impus cu 6-2, 6-7 (5), 11-9 in fata cuplului Marcin Matkowski (Polonia)/Nenad Zimonjic (Serbia), cap de serie numarul cinci.

In finala de la Madrid, Mergea si Bopanna au inceput excelent, au condus cu 3-0 si 4-1, incheind primul set cu 6-2, in doar 23 de minute, scrie Agerpres.

Setul secund a fost mult mai echilibrat, cuplul romano-indian a condus cu 1-0, Matkowski si Zimonjic au intors scorul (1-2), dar Mergea si Bopanna au facut rebreak, iar apoi s-a mers cap la cap, ajungandu-se in tiebreak. Florin si Rohan au condus cu 4-1, dar au pierdut apoi cinci puncte la rand, iar in cele din urma au cedat setul (46 minute), dupa o dubla greseala a lui Mergea: scor 5-7.

In super tiebreak, Mergea si Bopanna au condus cu 6-0, insa a urmat o cadere, iar adversarii au egalat la sapte, Matkowski si Zimonjic au avut chiar o minge de meci, la 9-8, dar in cele din urma Mergea si Bopanna au obtinut victoria cu 11-9, dupa o ora si 24 de minute.

La Madrid, Mergea si Bopanna au trecut in primul tur de cuplul Marin Draganja (Croatia)/Henri Kontinen (Finlanda), cu 5-7, 7-6 (5), 10-6, in optimi i-au invins pe francezii Nicolas Mahut/Edouard Roger-Vasselin (N. 8), cu 6-4, 4-6, 10-5, in sferturi s-au impus cu 6-3, 6-2 in fata perechii Juan Sebastian Cabal (Columbia)/Adrian Mannarino (Franta), iar in semifinale i-au invins pe spaniolii Marcel Granollers/Marc Lopez (N. 6), cu 6-7 (4), 6-3, 11-9.

Pentru victoria reusita la Mutua Madrid Open, turneu patronat de Ion tiriac, Mergea si Bopanna au primit un cec de 247.560 euro si 1.000 de puncte ATP, invinsii alegandu-se cu 121.200 euro si 600 de puncte ATP.

Mergea (30 ani), numarul 19 ATP la dublu, a reusit cea mai mare performanta din cariera sa, in timp ce Bopanna (35 ani, 24 ATP la dublu) s-a afla la al treilea titlu Masters, dupa doua cucerite la Paris-Bercy (2011 cu pakistanezul Aisam-ul-haq Qureshi, 2012 cu compatriotul sau Mahesh Bhupathi).

Romanul mai avea trei titluri ATP, unul luat in 2013, la Viena, alaturi de cehul Lukas Rosol, si doua anul trecut, la Vina del Mar (alaturi de austriacul Oliver Marach) si la Hamburg (alaturi de croatul Marin Draganja).