FC BOTOȘANI – DINAMO, SCOR FINAL 3-2, ÎN LIGA I

15 sept. 2014
1 Afișari
FC BOTOȘANI - DINAMO, SCOR FINAL 3-2, ÎN LIGA I

FC BOTOȘANI – DINAMO, SCOR FINAL 3-2, ÎN LIGA I:Golurile gazdelor au fost marcate de Fulop ’26, Ngadeu ’60 şi Roussel ’90. Pentru Dinamo au marcat Alexe ’41 (penalti) şi Gavrilă ’86.

1-0: Fulop a înscris cu un şut de la 6 metri, după o centrare a lui Martinus.

1-1: Alexe a transformat un penalti acordat de centralul Horaţiu Feşnic după ce Acsinte l-a ţinut de tricou în careu pe atacantul dinamovist.

Dinamo a rămas în inferioritate numerică în minutul 57, când Fai a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

2-1: Ngadeu a trimis mingea cu capul în poarta apărată de Marc, după un corner executat de Croitoru.

În minutul 74, de la Dinamo a fost eliminat şi Bărboianu, de asemenea după ce a primit al doilea cartonaş galben. După eliminare, acesta i-a dat banderola de căpitan lui Alexe.

2-2: Gavrilă a înscris cu un şut din interiorul careului, după o acţiune personală.

3-2: Roussel a stabilit scorul final cu un şut din 4 metri.

FC Botoşani: Curileac – Patache (Codoban ’89), Ngadeu, Tincu, Acsinte – Vaşvari, Danci, M. Croitoru – Fulop (Ivanovici ’79), Hadnagy (Roussel ’83), Martinus. Antrenor: Leo Grozavu.

Dinamo: Marc – Fai, Ad. Popa II, Cordoş, Grecu – Bărboianu, Miranda (Gavrilă ’37), Elton – C. Matei (Filip ’68), Alexe, Rotariu (Şerban ’59). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Acsinte ’40, Croitoru ’45+1, Tincu ’50, Roussel ’90 / Fai ’23, ’57, Elton ’44, Bărboianu ’51, ’74, Grecu ’80.

Cartonaşe roşii: Fai ’57, Bărboianu ’74.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Micloş Nagy, Mihai Marica – Dan Dreve.

Observatori: Ioan Onicaş, Mihai Stancu.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului fostbalist Călin Zanc, decedat în noaptea de marţi spre miercuri, la 43 de ani, în urma unui accident rutier.

Lovitura de începere a fost dată de un băiat în vârstă de 14 ani, Bogdan Lăzăroi, care suferă de cancer.

La pauză, tehnicianul Leo Grozavu i-a cerut socoteală vehement centralului Horaţiu Feşnic pentru penaltiul acordat echipei Dinamo. Grozavu nu s-a aflat pe banca gazdelor în repriza secundă, el urmărind jocul de după un gard.

Gazdele au inaugurat nocturna stadionului din Botoşani la partida cu Dinamo. La finalul jocului, inaugurarea a fost marcată cu focuri de artificii.

Aceasta este prima înfrângere înregistrată de Dinamo în actuala ediţie a Ligii I.