EURO 2016. România – Georgia 5-1, în ultimul meci de pregătire

04 iun. 2016
EURO 2016. România - Georgia 5-1, în ultimul meci de pregătire

EURO 2016.  Tricolorii au întâmpinat o rezistență palidă din partea Georgiei, care a spus serios umărul la acest succes categoric, conturat prin golurile marcate de Adrian Popa (2), Aleksandr Amisulașvili (3, autogol), Nicolae Stanciu (48), Gabriel Torje (80), Claudiu Keșeru (86), respectiv Cosmin Moți (67, autogol).

Practic meciul a început de la 2-0 pentru echipa României: Adrian Popa a profitat de o eroare a lui Lașa Dvali și a deschis scorul în minutul 2, după care Aleksandr Amisulașvili a avut o intervenție nefericită la centrarea lui Raț și și-a trimis mingea în proprie poartă (3).

Tricolorii au continuat să asalteze poarta lui Kvashvadze, dar acesta a fost la post la șutul lui Stanciu (12).

România a fost aproape de gol în minutele 12 și 18, dar Bogdan Stancu și Adi Popa au trimis mingea în bară.

Georgia a încercat să iasă mai mult la joc și și-a creat o bună situație de a reduce din diferență: Kverkvelia a reluat cu capul în urma unui corner (26), dar Tătărușanu a respins inspirat de la vinclu. Oaspeții au mai avut o oportunitate notabilă în prima repriză, Qazaișvili (31) nu a reușit să îl învingă pe Tătărușanu cu un șut din afara careului.

România a mai avut o șansă prin Andone (34), dar atacantul naționalei a tras în plasa laterală din unghi.

EURO 2016.  Echipa antrenată de Anghel Iordănescu a început excelent și repriza a doua, Nicolae Stanciu marcând al treilea gol al partidei (48), după o pasă venită de la adversar.

Hoban a ratat o bună ocazie (55), șutul său din poziție favorabilă trecând mult pe lângă poartă. Stanciu (58) a tras peste poartă din lovitură liberă, dar și oaspeții au avut o situație notabilă (61), însă șutul lui Mcedlidze s-a dus în plasa laterală.

Oaspeții au reușit să înscrie în cele din urmă în minutul 67, prin autogolul lui Cosmin Moți, care a reluat în plasa propriei porți o centrare venită de pe partea stângă a atacului georgian, presat fiind de Levan Mcedlidze.

Chipciu a ratat o mare ocazie de gol (76), șutând peste poartă din poziție favorabilă. Țiskaridze (76) a fost și el aproape de gol, la poarta cealaltă, dar reluarea sa a fost imprecisă.

EURO 2016.  Al patrulea gol a fost marcat pe contraatac, Chipciu și Torje evitând poziția de ofsaid și scăpând singuri cu portarul: primul a pasat, Torje marcând fără opoziție (80).

Galopul de sănătate al tricolorilor a continuat, iar Claudiu Keșeru a marcat cu un șut de la distanță (86), deviat de Aleksandr Amisulașvili.

Kvilitaia a irosit o mare oportunitate de gol (90), fiind deposedat in extremis în careul mic. Ultima mare ocazie de gol a fost ratată de Chipciu (90+3), în situație de singur cu portarul.

EURO 2016.  Tricolorii au încheiat în forță pregătirile pentru turneul final din Franța, după două rezultate și prestații mai puțin convingătoare, 1-1 cu RD Congo și 3-4 cu Ucraina, ambele în stagiul din Italia.

Peste exact o săptămână, România va juca meciul de deschidere la EURO 2016, contra Franței, echipa gazdă (10 iunie, Stade de France, 22,00). România va mai întâlni în Grupa A echipele Elveției (15 iunie) și Albaniei (19 iunie).

România — Georgia 5-1 (2-0)

Au marcat: Adrian Popa (2), Aleksandr Amisulașvili (3, autogol), Nicolae Stanciu (48), Gabriel Torje (80), Claudiu Keșeru (86), respectiv Cosmin Moți (67, autogol).
București, Arena Națională: 27.934 spectatori
meci amical

Au evoluat echipele:

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoș Grigore, 4. Cosmin Moți, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliță, 63), 8. Mihai Pintilii (17. Lucian Sânmărtean, 84) — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 70), 10. Nicolae Stanciu (9. Denis Alibec, 83), 19. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keșeru, 70) — 14. Florin Andone (7. Alex Chipciu, 63). Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve neuzilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Mățel, 6. Vlad Chiricheș, 15. Valerică Găman, 16. Steliano Filip.

Georgia: 12. Roin Kvashvadze — 3. Solomon Kverkvelia, 5. Aleksandr Amisulașvili (căpitan), 21. Lașa Dvali (23. Levan Mcedlidze, 33) — 2. Ucea Lobjanidze, 7. Ghiorghi Aburjania (6. Nika Kvekveskiri, 64), 4. Guram Kașia, 22. Ghiorghi Navalovski (16. Zurab Țiskaridze, 63)—8. Valeri Qazaișvili, 10. Tornike Okriașvili — 9. Vladimer Dvalișvili (11. Ghiorghi Kvilitaia, 77). Selecționer: Vladimir Weiss.
Rezerve neutilizate: 1. Nukri Revișvili, 13. Ghiorghi Makaridze — 15. Otar Kakabadze, 18. Levan Kenia, 19. Aleksandr Kobahidze, 20. Jaba Jigauri, 17. Vahtang Ceanturișvili.

Arbitru: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias; arbitri asistenți: Rui Licinio Barbosa Tavares, Paulo Alexandre Santos Soares (toți din Portugalia); arbitru de rezervă: Istvan Kovacs (România)

Cartonaș galben: Dvalișvili (50).

Sursa: Agerpres