Un reprezentant al constructorului de la Linia 5 transmite că vor începe probe pe traseu la începutul lunii decembrie. Astfel, bucureștenii se pot aștepta ca „Tramvaiul Corporatiștilor” să circule din nou pe străzile din București la finalul acestui an.
Pe traseul de la Linia 5 de tramavi vor începe probe pentru reluarea circulației. Anunțul a fost dat de administratorul firmei care se ocupă de șantierul de aici, în cadrul unei emisiunii „Drumurile noastre”de la B1 TV.
Bucureștenii trebuie să știe că „Tramvaiul Corporatiștilor” ar putea reveni pe traseu până la finalul lunii decembrie. Administratorul companiei a spus că lucrările sunt în faza de montare a refugiilor din stații. Constructorul a fost blocat în această etapă până când a fost rezolvată problema copertinelor.
El adaugă că vor fi puse și plăci cu senzori pentru nevăzători.
„Înțeleg că primarul interimar intenționează să facă probe la începutul lui decembrie, peste câteva zile să afce probe cu el, și la urmă să se hotărască când dă și cu pasageri drumul. În aproximativ o săptămâna, o săptămână și ceva vom face probe”, a spus Marian Mândrilă, administratorul.
La întrebarea dacă tramvaiele vor reveni pe traseul liniei 5, el a spus cel mai probabil reluarea se va face până la finalul anului. Marian Mândrilă a adăugat că șantierul trebuia să fie gata încă din primăvară, dar lucrările au fost încetinite de problemele financiare ale Primăriai Capitalei.
Linia 5 face legătura între zona de Nord de centrul Capitalei. Traseul se întinde pe aproape 50 km de șine de tramvai.
Pe la jumătatea lunii octombrie, lucrările de aici au fost reluate. Primarul interimar, Stelian Bujduveanu, anunța că gradul de execuție era de 96%. Edilul Capitalei preciza că infrastructura pentru linia de tramvai era gata. Muncitorii se coupau de lucrările la peroanele întârziate și la copertinele sub care vor sta călătorii când vor aștepta tramvaiele în stații.
În luna octombrie, au fost instalate copertine la refugiile din stația Pasaj Băneasa. Pasionații de infrastructură și rețeaua de tramvai au făcut mai multe fotografii.
Sătpmâna trecută, un bucureștean a publicat pe pe grupul de Facebook „Sector 2 – Informații și dezbateri” imagini cu noile stații ale liniei 5 de tramvai, de pe Bulevardul Barbu Văcărescu.
În fotografii, se văd peroanele reabilitate, însă multe dintre ele încă nu au și refuzii. Montarea unor copertine a fost o problemă care a încetinit lucrările de reabilitare a liniei 5 de tramvai.
Câteva dintre imaginile încărcate de bărbat sunt următoarele:


