În cursul acesti zile, ISU BIF a intervenit după ce doi copii au căzut într-un lac în Chitila. Unul dintre cei doi a fost transportat la spital.
UPDATE S-a aflat că un adolescent a intrat în apă pentru a salva o fată.
Potrivit Antena 3, o fată a căzut în apă, iar un adolescnet a sărit să o salveze. Prima victimă a fost adusă la mal, în stare conștientă.
Însă, a fost nevoie de o intervenție mai de amploare pentru a-l recupera din apă pe adolescentul salvator. Scafandrii au intrat sub apă pentru a-l căuta pe tânăr.
Acesta a fost găsit și adus la suprafață. Ulterior, s-au aplicat manevrele de resucitare. Din fericire, tânărul a răspuns la acestea.
Echipajele SMURD l-au preluat și-l vor duce cu elicopterul la spital. Cele două victime vor primi îngrijirile medicale necesare.
În această zi, 14 mai, echipele ISU BIF au intervenit după ce doi copii au căzut într-un lac în Chitila. Unul dintre ei a fost scos la mal conștient, a doua victimă a fost căutată de scafandri, potrivit News.ro.
Acest incident a avut loc pe Strada Rozelor, localitatea Chitila, din Județul Ilfov. Echipajele au mers la fața locului. Acolo prima persoană căzută în apă a fost adusă la mal conștientă.
Însă, al doilea copil încă era în lac. Astfel, echipele de scafandri au intrat în apă pentru a extrage a doua victimă. Aceștia au reușit să o scoată în stare inconștientă. Au fost aplicate manevre de resucitare.
După ce a fost adusă la mal onconștientă, echipele au pus în aplicare manevrele de resuscitare. Aceasta a rsăuns acestora. Ulterior, copilul a fost transportat la spital cu un elicopter SMURD.
Victima a răspuns manevrelor.