BAZAR

Două premiere pe scena teatrului bucureștean, această săptămână

Teatrul National Bucuresti

Marti, 5 februarie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu”, text scris si pus in scena de Lia Bugnar (Sala Mica)

Miercuri, 6 februarie, ora 19:30 – „Sambata, duminica, luni”, de Eduardo de Filippo, regia Dinu Cernescu (Sala Media)

Joi, 7 februarie, ora 20:00 – „Conul Leonida fata cu reactiunea”, de I.L.Caragiale, regia Silviu Purcarete (Sala Mica)

Vineri, 8 februarie, ora 20:00 – „Conul Leonida fata cu reactiunea”, de I.L.Caragiale, regia Silviu Purcarete (Sala Mica); ora 20:00 – „Sambata, duminica, luni”, de Eduardo de Filippo, regia Dinu Cernescu (Sala Media)

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Vizita batranei doamne”, de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov (Sala Mare); ora 20:00 – „Cinci femei de tranzitie”, de Rodia Popescu Bitanescu , regia Rodia Popescu Bitanescu (Sala Mica)

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Vizita batranei doamne”, de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov (Sala Mare); ora 20:00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru (Sala Mica)


Teatrul Odeon

Miercuri, 6 februarie, ora 19:00 – „Marchizul de Sade”, de Doug Wright, regia Beatrice Rancea

Joi, 7 februarie, ora 19:00 – „Sefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; ora 19:30 – „Liniste! Sarut. Actiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – „Viata e vis”, dupa Calderon de la Barca, regia Dragos Galgotiu; ora 19:30 – „Liniste! Sarut. Actiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Iadul este amintirea fara puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc; ora 19:30 – „Liniste! Sarut. Actiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprita”, de Bertolt Brecht, regia Dragoș Galgoțiu; ora 19:30 – „Liniste! Sarut. Actiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek

 

Teatrul Bulandra

Marti, 5 februarie, ora 19:00 – „Triumful Dragostei”, de Pierre Marievaux, regia Alexandru Darie ( Sala Toma Caragiu)

Joi, 7 februarie, ora 20:00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru (Sala Liviu Ciulei, Laborator)

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Mamouret”, de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu (Sala Liviu Ciulei); ora 19:00 – „Oscar si Tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion (Sala Toma Caragiu)

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Arta”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu (Sala Liviu Ciulei); ora 19:00 – „Oscar si Tanti Roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion (Sala Toma Caragiu)

 

Teatrul de Comedie

Joi, 7 februarie, ora 19:00 – „Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan (Sala Radu Beligan)

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Acasa la tata”, de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci (Sala Radu Beligan)

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Acasa la tata”, de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Stapanii rulotei”, de Gerald Murphy, regia Dan Tudor (Sala Studio); ora 19:30 – „Femeia care si-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcarete (Teatrul Teatrelor / Romexpo)

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu (Sala Radu Beligan); ora 19:30 – „Mostenitoarea”, de Lucia Verona, regia Dan Tudor (Sala Studio); ora 19:00 – „Tigrul sibian”, un spectacol de Gianina Carbunariu (Sala Noua)

 

Teatrul Act

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Jocuri in curtea din spate”, de Edna Mazya, regia Bobi Pricop

 

Teatrul Mic

Miercuri, 6 februarie, ora 19:00 – „Ma mut la mama”, de Andreas Petrescu si Gabriel Fatu, regia Gelu Colceag

Joi, 7 februarie, ora 19:00 – „Cum iubeste cealalta jumatate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – „Baietii de aur”, de Neil Simon

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Pensiune completa”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Portretul doamnei T”, de Ana Maria Bamberger, regia Liana Ceterchi

 

Teatrul foarte Mic

Miercuri, 6 februarie, ora 19:00 – „Ma tot duc”, dupa W.Shakespeare

Joi, 7 februarie, ora 19:00 – „Somnoroasa aventura”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stanescu

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – „ Nascut iarna”, de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Paun

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Closer”, de Patrick Marber, regia Ilinca Stihi

 

Teatrul Nottara

Luni, 4 februarie, ora 19:00 – „Puslamaua”, de Pierre Chesnot, regia George Motoi (productie Teatrul „G.Ciprian” din Buzau)

Miercuri, 6 februarie, ora 19:00 – „Conu Leonida fata cu reactiunea”, regia Sorin Misiriantu si Orlin Dyakov (un eveniment romano-bulgar)

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – – „Umor, amor, fior de dor…in Bucuresti”, un spectacol de Diana Lupescu

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, un spectacol de Peter Bokor

 

Teatrul Metropolis

Marti, 5 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Tarul Ivan isi schimba meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag

Miercuri, 6 februarie, ora 19:00 – PREMIERA – „Tarul Ivan isi schimba meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag

Joi, 7 februarie, ora 20:30 – „Pijamale”, de Mawby Green si Ed Feilbert, regia Emanuel Parvu

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – „Love stories”, de Radu F. Alexandru, regia Claudiu Goga

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Zaruri si carti”, de Sam Henry Kass, regia Florin Piersic Jr.

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Floare de cactus”, de Barillet si Gredy, regia Alice Barb

 

Teatrul Evreiesc de Stat

Miercuri, 6 februarie, ora 19:00 – „Dusmancele”, dupa Isaac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga

Joi, 7 februarie, ora 19:00 – „Parcheaza masina la Harvard!”, de Israel Horovitz, regia Horea Popescu

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Azilul amantilor”, de John Chapman si Dave Freeman, regia Dan Tudor

 

Teatrul Masca

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – „Gemenii”, regia Michele Modesto Casarin

Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Cand dragostea poarta paslari”, regia Michele Modesto Casarin

Duminica, 10 februarie, ora 11:00 – „Prostia omeneasca”, de Ion Creanga, regia Mihai Malaimare; ora 19:00 – „Comedia erorilor”, dupa W.Shakespeare, regia Mihai Malaimare

 

Teatrul Apropo

Miercuri, 6 februarie, ora 20:00 – „Lights Out” – spectacol de teatru-dans, regia Elena Anghel

Joi, 7 februarie, ora 18:00 – „Chip de foc”, de Marius von Mayenburg, regia Catinca Draganescu

Duminica, 10 februarie, ora 19:00 – „Night On Earth”, dupa Jim Jarmush, regia Dragos Alexandru Musoiu

 

Teatrul Luni de la Green Hours

Luni, 4 februarie, ora 20:30 – „Monoloagele vaginului”, one-man-show Laurentiu Banescu (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Marti, 5 februarie, ora 21:30 – „Sta sa ploua”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

Miercuri, 6 februarie, ora 21:30 – „7 dintr-o lovitura”, scenariul si regia Lia Bugnar (Green Hours 2, la bazinul Dinamo)

 

Teatrul Arca (La scena)

Miercuri, 6 februarie, ora 20:00 – „Novecento”, de Alessandro Baricco, regia Daniel Lungu

Joi, 7 februarie, ora 20:00 – „Hai sa facem sex!”, de Valentin Krasnogorov, regia Felix Crainicu

Sambata, 9 februarie, ora 20:00 –” Iubirea e un lucru foarte mare”, de Ion Baiesu, regia Marius Galea

 

Godot Café-Teatru

Luni, 4 februarie, ora 20:00 – „Dragostea dureaza trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion

Marti, 5 februarie, ora 19:30 – „Marea iubire a lui Sebastian”, spectacol-lectura

Miercuri, 6 februarie, ora 20:00 – „Niste fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu

Joi, 7 februarie, ora 19:00 – „Cum m-am lasat de gandit”, dupa Hannes Stein, regia Bogdan Muntean; ; ora 21:30 – „Seara de improvizatie” cu Improvizati.ro

Vineri, 8 februarie, ora 19:00 – „Autobahn”, de Neil LaBute, regia Andrei si Andreea Grosu
Sambata, 9 februarie, ora 19:00 – „Asta-I tineretea noastra”, dupa Kenneth Lonergan, regia Radu Iacoban

 


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button