Dosarul „Șpagă sau amendă” | Mâna dreaptă a șefului ANPC Ilfov, sub control judiciar pentru luare de mită de la comercianți controlați

23 oct. 2024
526 afișări
Dosarul „Șpagă sau amendă” | Mâna dreaptă a șefului ANPC Ilfov, sub control judiciar pentru luare de mită de la comercianți controlați
Dosarul „Șpagă sau amendă” | Mâna dreaptă a șefului ANPC Ilfov, sub control judiciar pentru luare de mită de la comercianți controlați. FOTO: B365.ro

Comisarul-șef adjunct al ANPC Ilfov s-a ales cu dosar penal și este cercetat sub control judiciar timp de 60 de zile, fiind acuzat de luare de mită. El a primit bani pentru a nu controla sau pentru a nu amenda mai mulți operatori economici, anunță DNA.

Dosarul „Șpagă sau amendă”: Comisarul-șef adjunct al ANPC Ilfov, sub control judiciar pentru luare de mită

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 22 octombrie 2024, față de inculpatul POPA DANIEL, comisar șef adjunct al Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ilfov din cadrul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (A.N.P.C.), pentru săvârșirea a trei infracțiuni de luare de mită și o infracțiune de folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii în formă continuată, anunță DNA, miercuri, 23 octombrie 2024.

DNA spune că, în perioada mai – august 2024, comisarul-șef adjunct al ANPC Ilfov a efectuat unele controale la mai mulți operatori economici și ar fi cerut și ar fi primit bani de la aceștia sau de la alte persoane apropiate:

în legătură cu neîndeplinirea unui act ce intră în atribuțiile lor de serviciu, respectiv neefectuarea unor controale efective și neaplicarea unor sancțiuni.

Reprezentanții DNA au dat și un exemplu: la data de 14 iunie 2024, atunci când a realizat un control la o firmă de panificație din Popești-Leordeni, mâna dreaptă a șefului ANPC Ilfov ar fi cerut și ar fi primit 30.000 de lei. În schimbul banilor, reprezentantul instituției nu a închis locația respectivă, ci doar a dat o amendă „mai blândă”.

De asemenea, la data de 8 aprilie, acesta ar fi primit 10.000 de lei de la două persoane (martori în cauză) pentru a le anunța cu privire la viitoarele controale făcute de ANPC Ilfov.

DNA mai spune că, în perioada august – septembrie, comisarul-șef adjunct al ANPC Ilfov i-ar fi transmis unei persoane (martor în cauză) informații care nu se fac publice: efectuarea de către ANPC a unor controale în zona în care acesta din urmă are un spațiu comercial, cu scopul de a o proteja de verificări.

Bărbatul a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, iar în aceste două luni trebuie să respecte o serie de obligații, între care:

  • să se prezinte ori de câte ori este chemat la organul de urmărire penală,
  • să nu părăsească teritoriul României,
  • să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar,
  • să nu exercite funcția de comisar ANPC.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies