Dl. Negoiță Avangardistul inovează masiv în S3. Acum a inventat rampa de acces în bloc cu tuFinish – te oprești direct în boscheți. Înainte de betonată, era una perfect folosibilă

23 iul. 2026
5011 afișări
Dl. Negoiță Avangardistul inovează masiv în S3. Acum a inventat rampa de acces în bloc cu tuFinish - te oprești direct în boscheți. Înainte de betonată, era una perfect folosibilă
Dl. Negoiță Avangardistul inovează masiv în S3. Acum a inventat rampa de acces în bloc cu tuFinish - te oprești direct în boscheți. Înainte de betonată, era una perfect folosibilă | Sursa foto: Cetățean Sector 3 - Facebook

Mulți cetățeni din Sectorul 3 publică imagini cu rampele de acces pentru persoanele cu dizabilități amenajate de primăria condusă de Robert Negoiță.

După ce o comunitate de bucureșteni din Sectorul 3 a arătat că rampa unui bloc de pe Strada Lunca Bradului nu respectă normele prevăzute de lege, o bucureșteancă arată o altă lucrare marca I ❤️ S3: rampa cu linie de tufinish.

Rampa din Sectorul 3 cu linie de tufinish

Această rampă de acces pentru persoanele aflate în scaun cu rotile nu numai că încalcă orice fel de normative, ci și orice lege a fizicii. În încercarea de a transforma spațiul public într-unul adaptat nevoilor persoanelor cu dizabilități, Primăria Sectorului 3 pare că risipește banul public.

Acest lucru a fost exemplificat de o bucureșteancă care a publicat în comunitatea „Cetățean Sector 3” o imagine cu o rampă construită astfel încât utilizatorii să coboare direct într-un tufiș. Ea a mai menționat că blocul avea deja o rampă funcțională.

Scara noastră avea aici o rampă civilizată de ani buni, rampă ce cobora exact lângă gard, perfect funcțională. Credeți că această nouă rampă este o soluție mai bună? Bani risipiți aiurea.

Sursa foto: Cetățean Sector 3 – Facebook

Potrivit normativului privind adaptarea clădirilor civile și spațiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, NP 051-2012 – Revizuire NP 051/2000, rampa de acces dintre trotuar și carosabil trebuie proiectată astfel încât să asigure accesibilitatea persoanelor cu mobilitate redusă și a persoanelor cu deficiențe de vedere sau auz.

Aceasta trebuie să aibă o lățime minimă de 1,50 m, iar diferența de nivel dintre trotuar și carosabil (înălțimea bordurii) nu trebuie să depășească 20 cm.

Înclinarea rampei este recomandată să fie între 8% și 15%.

În zona de acces trebuie prevăzută o suprafață de avertizare tactilo-vizuală, amplasată înaintea rampei, pentru semnalizarea apropierii de carosabil persoanelor cu deficiențe de vedere.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies