Dl. Băluță a făcut un pas înainte de campania electrorală. Afișe cu el și sloganul lui la Primăria Capitalei sunt prin tot orașul

02 nov. 2025
2046 afișări
Dl. Băluță a făcut un pas înainte de campania electrorală. Afișe cu el și sloganul lui la Primăria Capitalei sunt prin tot orașul
Dl. Băluță a făcut un pas înainte de campania electrorală. Afișe cu el și sloganul lui la Primăria Capitalei sunt prin tot orașul | Sursa foto: Daniel Klinger/Facebook

Campania electorală pentru alegerile parțiale din decembrie începe pe 22 noiembrie, potrovit caledarului dat de Guvern. Dar această precizare nu l-a oprit pe Danile Băluță, candidat PSD la Primăria Capitalei, să monteze panouri prin sectoarele orașului.

Afișele nu sunt de dimensiuni mici

Săptămâna trecută s-au anunțat candidații marilor partide pentru Primăria Capitalei. Unul dintre aceștia este primarul Sectorului 4, Daniel Băluță. El este candidatul PSD. Toto zilele trecute s-au anunțat calendarul și bugetul pentru alegerile parțiale, nu doar la București sunt, ci și în alte localități ale țării.

Potrivit calendarului respectiv, campania electorală începe pe 22 noiembrie și se termină pe 6 decembrie. Atunci, candidații se pot promova pentru funcția la care concurează. Un bucureștean atrage atenția, printr-o postare pe Facebook, că deja dl. Băluță încalcă hotărârea de guvern, având panouri electorale pentru alegerile de la Primăria Capitalei.

Afișele sunt montate în sectoarele Capitalei cu chipul edilului de sector și sloganul lui de campanie. Acesta este „Am făcut. Facem”. Într-adevăr, el a făcut un pas înaintea tuturor în cursa electorală. Autorul postării adaugă: „cred că primarul Băluță chiar vrea să arate votanților ca mergând la limita legii el este descurcăreț și reușește să fenteze legea”.

Acesta mai spune că edilul de sector ar putea reacționa la comentariul lui astfel: „el va spune că afișajul ăsta nu este campanie electorală pentru că reclama nu vorbește de candidatul Băluță. El va spune că prin afișele astea în tot Bucureștiul el nu vrea să facă altceva decât să anunțe locuitorii Sectorului 4 care se plimbă prin alte sectoare că la ei în sector primarul face. Cum ar fi, asta este o campanie de informare a cetățenilor care trebuie să fie ținuti la curent că în Sectorul 4 primarul face”.

Afișele cu chipul lui Băluță sunt prezente în toate sectoarele Capitalei. El a așteptat mult timp pentru a-și anunța candidatura la Primăria Capitalei. După mai multe retrageri de declarații, într-un final conducerea PSD a declarat că Daniel Băluță va fi candidatul partidululi la alegerile de la PMB din data de 7 decembrie.

În prezent, Stelian Bujduveanu este Primar interimar General. Mandatul lui trebuia să dureze circa trei luni de la plecarea lui Nicușor dan la Cotroceni. Dar Bujduveanu a continuat conducerea PMB și după termenul legal pentru liderii din coaliție nu au reușit să ajungă la un acord privind data alegerilor parțiale.

| Sursa foto: Daniel Klinger/Facebook

Cum arată calendarul algerilor din decembrie anul aesta

Amintim că pe 7 de decembrie, nu vor fi algeri doar la București, ci și în alte localități din România. Astfel, Guvernul a aprobat caledarul electoral pentru acest scrutin.

Lista localităților unde vor fi alegeri și funcțiile pentru care se votează:

  • Municipiul București – fucția de primar general;
  • Județul Buzău – funcția de președinte al Consiliului Județean;
  • Comuna Remetea (județul Bihor) – funcția de primar;
  • Comuna Mihai Eminescu (județul Botoșani)  – funcția de primar;
  • Comuna Marga (județul Caraș-Severin) – funcția de primar;
  • Comuna Dobromir (județul Constanța) – funcția de primar;
  • Comuna Lumina (județul Constanța) – funcția de primar;
  • Orașul Găești (județul Dâmbovița) – funcția de primar;
  • Comuna Sopot (județul Dolj) – funcția de primar;
  • Comuna Valea Ciorii (județul Ialomița) – funcția de primar;
  • Comuna Vânători (județul Iași) – funcția de primar;
  • Comuna Poienile de sub Munte (județul Maramureș) – funcția de primar;
  • Comuna Șieu (județul Maramureș) – funcția de primar;
  • Comuna Cârța (județul Sibiu) – funcția de primar.

Calendarul electoral:

  • 11 – 12 noiembrie – începerea perioadei de depunere a candidaturilor pentru funcția de primar sau președinte de consiliu județean (pentru București este valabilă data de 12 noiembrie);
  • 17 noiembrie, cel târziu cu 20 de zile înaintea datei scrutinului – încheierea perioadei de depunerea candidaturilor;
  • 22 noiembrie – începerea campaniei electorale
  • 2 decembrie, cel târziu cu cinci zile înaintea algerilor: tipărirea buletinelor de vot;
  • 6 decembrie, ora 07:00 – încheierea campaniei electorale;
  • 7 decembrie, între orelel 07:00 – 21:00 – ziua votului.

Te-ar mai putea interesa:

Cookies