Un proiect privind închiderea ghenelor de gunoi și reorganizarea sistemului de salubrizare în București este în dezbatere publică. Măsurile ar urma să fie aplicate până în anul 2033.
Primăria generală a pus în dezbatere publică un proiect cu privire la închiderea ghenelor de gunoi și reorganizarea sistemului de salubrizare în București. Termenul de consultare este până mâine.
Documentul are ca denumire: „Proiect de hotărâre privind aprobarea Strategiei de dezvoltare și funcționare pe termen mediu și lung a serviciului public de salubrizare în Municipiul București”. Bucureștenii pot consulta documentul și depune sugestii și păreri la link-ul de AICI.
Această inițiativă va stabili direcțiile de dezvoltare ale serviciului de salubrizare și îmbunătățirea calității vieții până-n anul 2033. Se prevede desființarea tubulaturilor de evacuare a deșeurilor din blocuri. Acestea ar urma să fie transformate și înlocuite cu puncte de colectare separată. Documentul arată că schimbările vor fi implementate de primăriile de sector și asociațiile de proprietari.
Aceste măsuri ar urma să se deruleze în mai multe etape: 30% într-un an de la adoptare, 60% în doi ani și 100% în termen de trei ani.
Administrațiile locale vor crea un sistem de colectare pe fracții: hârtie-carton; plastic-metal; sticlă. Vor exista și secții pentru bio-deșeuri, textile, deșeuri periculoase menajele și uleiuri alimentare uzate. De asemenea, se va implementa principiul „plătești cât arunci” pentru deșeurile reziduale. Colectarea fracțiilor vor fi incluse în contract.
În cadrul strategiei, sunt inițiate mai multe propuneri. Una dintre măsuri este ca 10% din flota firmelor de salubrizare să fie format din mașini electrice sau pe combustibili alternativi până în 2027. Procentul ar urma să crească la 30% până-n 2030.
De asemenea, se prevede ca operatorii să nu colecteze gunoaiele în anumite intervale orare. Lista acestora ar fi: 06:00 – 10:00; 15:30 – 19:00, pe străzile unde circulă mijloacele de transport public. Documentul arată că această măsură ar urma să fie implementată în șase luni de la adoptarea strategiei. Inițiatorii doresc ca 30% din colectarea deșeurilor menajere să fie făcută pe timpul nopții, în intervalul 22:00 – 06:00, pe parcursul unui an.
Pe lângă măsurile pentru colectarea selectivă, PMB vrea să înlocuiască măturile și periile manuale cu aspiratoare stradale cu filtre HEPA. Astfel, s-ar atinge un prag de 75% între 2026 – 2028 și 90% până-n anul 2030. În plus, se propune eliminarea suflantelor. Administrația locală vrea să le schimbe și pe acestea cu echipamente de aspirație până-n 2028.
În document, se recomandă și spălarea trotuarelor și a mobilierului stradal cu echipamente sub presiune (ar fi un minimim de 75% de atins până-n 2028). Alte măsuri ar fi includerea automăturătorilor electrice sau ecologice, obiectiv de 10% până în 2027 și 30% până în 2030, înlocuirea stropirii stradale cu spălarea efectivă a carosabilului.