DINAMO, anchetată de DNA pentru BLAT la meciul DINAMO-LAZIO

17 feb. 2015
1 Afișari

DNA a anuntat ca, pe 27 ianuarie, a fost demarata o ancheta cu privire la posibilitatea ca meciul Dinamo – Lazio sa fi fost trucat.

„La data de 27.01. 2015, pe rolul D.N.A. a fost inregistrat un dosar penal avand ca obiect procesul verbal de sesizare din oficiu privind partida de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Societa Sportiva Lazio din Italia care a avut loc la data de 28.08.2007”, a anuntat DNA, conform ProSport, citat de romaniatv.net.

Scandalul a inceput dupa o declaratie a lui Cristi Pulhac, fotbalist la Dinamo la acea vreme. Pulhac a declarat ca a avut suspiciuni la acel meci, mai precis ca a simtiti ca nu toti colegii au jucat cinstit! Ulterior, fostul actionar dinamovist Vladimir Cohn a spus ca blatul a fost facut de Cornel Dinu si Cristi Borcea, iar pretul a fost transferul lui Stefan Radu la Lazio, pentru 7,5 milioane de euro, exact suma pe care Dinamo ar fi incasat-o daca s-ar fi calificat!

Cornel Dinu a negat implicarea, dar a admis ca meciul a fost blat si a oferit o noua persepctiva povestii, aducandu-l in discutie pe Ioan Becali. De asemenea, Dinu a mentionat ca jucatorul care a facut blat a fost Vali Nastase, potrivit prosport.ro.

Dinamo a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor, editia 2007/2008, dupa ce a fost invinsa de Lazio, la Bucuresti, cu scorul 3-1 (in tur a fost 1-1). DInamo a condus cu 1-0 la pauza, insa in repriza a doua Vali Nastase a comis in mod ciudat un penalty, iar italienii au egalat. Ulterior, Lazio a mai marcat de doua ori si s-a impus cu 3-1.