De Ziua Vecinilor, e petrecere în Bucureștii Noi și momentul să-i sărbătorim pe nea’ Marcel instalatorul, tanti Jeni cu Florile și pe Ion cu bormașina, cei mai vrednici din bloc

25 mai 2026
149 afișări
De Ziua Vecinilor, e petrecere în Bucureștii Noi și momentul să-i sărbătorim pe nea’ Marcel instalatorul, tanti Jeni cu Florile și pe Ion cu bormașina, cei mai vrednici din bloc
De Ziua Vecinilor, e petrecere în Bucureștii Noi și momentul să-i îi sărbătorim pe nea’ Marcel instalatorul, tanti Jeni cu Florile și pe Ion cu bormașina, cei mai vrednici din bloc | Sursa foto: Dreamstime

Ziua Europeană a Vecinilor e una dintre acele „sărbători” care par inventate exact după o ședință de bloc. A apărut în Franța, prin anii 2000, când niște oameni au și-au dat seama că locuiesc perete în perete de ani buni și tot ce știau unii despre alții era cine bate șnițele duminica, cine dă cu aspiratorul la 7 dimineața și cine are treabă cu bormașina la ore mai puțin ortodoxe. De atunci, Ziua Europeană a Vecinilor se sărbătorește în multe țări, ca să ne amintească faptul că viața la bloc e mai ușoară când nu te uiți la vecin ca la un dușman.

Sigur, există mici conflicte inevitabile, când cineva ocupă locul „tău” de parcare, care de fapt nu e al tău, când cineva își scoate sacul de gunoi pe scara blocului, când altcineva dă muzica tare fix când vrei să dormi, și așa mai departe. Oricum, la bloc, pereții sunt suficient de subțiri cât să afli și detalii din viața celorlalți fără să-ți propui asta. Dar adevărul e că vecinii buni sunt aur curat. Ei sunt oamenii care îți primesc coletul când nu ești acasă, îți dau o cană de zahăr „până mâine”, îți spun când ai uitat cheia în ușă și îți țin de urât în lift, când se blochează între etaje. Sunt martori la tot chinul pe care îl duci când pleci în grabă dimineața, când cari bradul de Crăciun sau când te lupți cu trei plase și o bicicletă pe scări, pentru că iar nu merge liftul.

Mai mulți vecini din Piața Domenii vor sărbători așa cum se cuvine ziua Europeană a vecinilor. Doar că nu azi, căci nu merge băuta chiar din prima zi a săptămânii, ci vineri, pe 29, la un mic business deschis recent în zonă. Anunțul a fost făcut în grupul de socializare „Părinți de Cireșari” de pe Facebook.

E party și în Titan, dar cu „altfel” de vecini

Cei de la Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan s-au gândit și la vecinii lor țepoși. Au publicat informații prețioase despre arici și au făcut apel la comunitate să protejeze aceste vietăți atât de sensibile. Aricii sunt semnul că ecosistemul nostru încă este sănătos, însă și noi trebuie să contribuim și să le conservăm habitatul natural. În multe zone, acesta a fost distrus, tufișurile unde se ascundeau au dispărut, iar iarba a fost tunsă excesiv. Puii de arici își fac cuibul direct la nivelul solului, iar motocoasele le distrug adăpostul.

Azi, de Ziua Europeană a Vecinilor, poate cel mai frumos gest este să avem grijă unii de alții – oameni și animale deopotrivă. Să lăsăm câteva colțuri mai sălbatice, să protejăm grădinile dintre blocuri și să fim atenți când vedem lucrări de cosire în zone unde trăiesc arici, au scris cei de la Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan pe Facebook.

Sursa foto: Grupul de Inițiativă Civică IOR - Titan/Facebook
Sursa foto: Grupul de Inițiativă Civică IOR – Titan/Facebook

Ziua Europeană a Vecinilor nu înseamnă că trebuie să devenim cei mai buni prieteni sau să facem grătare pe casa scării. E suficient un „bună ziua, vecine” spus sincer și cu zâmbetul pe față. Sau poate o cafea împărțită la buticul de la parter. Sau măcar o pauză de la certurile despre întreținere și locuri de parcare. Pentru că, până la urmă, oricum nu-ți alegi vecinii. Așa că mai bine să trăiți în armonie, ca într-o familie mai mare. Și nu mai lăsați sacul de gunoi pe scară, vă rog din suflet!

Sursa foto: Dreamstime

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies