Dacă vreți idei pentru distrat copiii, în weekend e „Picnic la Zoo” 🦁 Ateliere, jocuri, animație cu baloane de săpun la Grădina Zoologică

27 iun. 2025
555 afișări
Dacă vreți idei pentru distrat copiii, în weekend e „Picnic la Zoo” 🦁 Ateliere, jocuri, animație cu baloane de săpun la Grădina Zoologică
Dacă vreți idei pentru distrat copiii, în weekend e „Picnic la Zoo” 🦁 Ateliere, jocuri, animație cu baloane de săpun la Grădina Zoologică | Foto simbol: Freepik

Bucureștenii mici și mari sunt invitați la evenimentul „Picnic la Zoo – Joacă-te, descoperă, zâmbește!”, care are loc sâmbătă, 28 iunie, în prima parte a zilei.

Ateliere, jocuri, animație cu baloane de săpun, la „Picnic la Zoo”

Administrația Grădina Zoologică București anunță organizarea unui nou eveniment, cu ocazia începerii vacanței de vară. Reprezentanții invită bucureștenii de toate vârstele la „Picnic la Zoo – Joacă-te, descoperă, zâmbește!”, ce are loc sâmbătă, 28 iunie, între orele 9:00-13:00, informează Primăria Municipiului București (PMB) pe Facebook.

Evenimentul îmbină armonios joaca și explorarea lumii animalelor sălbatice cu relaxarea în aer liber, într-un cadru verde, sigur și prietenos.

Participanții vor avea ocazia să ia parte la diverse activități:

  • ateliere de creație (modelaj lut, art&craft),
  • jocuri de îndemânare (color drop, spaghete viteză),
  • puzzle-uri,
  • corturi instagramabile,
  • hamace,
  • animație cu baloane de săpun,
  • cretă colorată, dar și multe altele.

În cadrul evenimentului va fi lansat și proiectul „Zoo: Natură, Artă, Viitor. Viața sălbatică inspiră. Arta se transformă în acțiune”.

De asemenea, va fi expusă instalația „Mountain Shrimp”, semnată de Ștefan Crețu, în pavilionul Foișor – o lucrare artistică ce atrage atenția asupra fragilității vieții și a responsabilității față de natură.

Prin acest eveniment, Grădina Zoologică din București își propune să aducă mai aproape de publicul tânăr și familii valorile legate de natură, empatie față de animale și responsabilitate ecologică, prin intermediul jocului și artei.

Care este programul și cât costă să intri la Grădina Zoologică din București

Programul de vizitare al grădinii zoologice din București este următorul, valabil până la data de 31 octombrie:

  • Luni: închis
  • Marți – Duminică: 09:00 – 19:00.

Cât costă să intri în grădina zoologică:

  • Adulți (Copiii cu vârsta de peste 15 ani sunt considerați adulți) – 15 lei
  • Copii / Elevi / Studenți / Pensionari (Elevii și studenții trebuie să prezinte carnetul de note sau legitimația de student) – 7 lei
  • Copiii sub vârsta de 2 ani, persoanele cu dizabilități precum și însoțitorii acestora au intrarea liberă în Grădina Zoo.
  • Fotografiere cu aparate profesionale pentru persoane fizice – 15 lei
  • Fotografiere / Filmare în scop comercial (Tarif fotografiere / filmare pentru spoturi publicitare si reclame profesionale) – 2.000 lei/zi

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies