ȘTIRI

Cursuri distractive de astronomie, arhitectură şi istorie, la Şcoala de Vară de la Palatul Suţu

Asociaţia Istoria Artei, de exemplu, le va povesti despre istoria orașului, a arhitecturii și a artelor decorative. Atelierele sunt dedicate elevilor din clasele I-VI, fiind organizate în timpul săptămânii, joia.

Asociația Redescoperă Istoria va organiza „Ore de Istorie Vie”, în cadrul cărora vor avea loc prezentări de uniforme, arme și echipament din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. De asemenea, participanţii pot participa la trageri de tir (airsoft) cu armamentul din dotarea asociaţiei.

Sunt programate totodată ateliere de benzi desenate, de figurine din lână şi reciclare creativă.

În cadrul atelierelor de astronomie, sunt programate 8 şedinţe teoretice şi 4 practice, care cuprind lecţii despre astronomie, dar şi observaţii astronomice. Cei mici vor învăţa, în cadrul lor, despre constelații, harta cerului, coordonate astronomice, astrofizică, stele, galaxii, programe astronomice şi sistemul solar. Aceste ateliere vor avea loc de două ori pe săptămână şi sunt dedicate copiilor cu vârste cuprinse între 10 şi 16 ani. Observaţiile astronomice vor avea loc pe terasa Palatului Voievodal Curtea Veche.

Participarea la atelierele organizate în cadrul Şcolii de Vară costă 10 lei per atelier.

PROGRAMUL COMPLET AL ŞCOLII DE VARĂ DE LA PALATUL SUŢU:
LUNA IULIE

Miercuri 1 iulie Deschidere salon BD

Joi 2 iulie 11:00 – 12:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Alina Havreliuc

Vineri 3 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 4 iulie 12:00 – 13:30 Ore de Istorie Vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 5 iulie 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 8 iulie 12:00 – 13:30 Figurine din lână, Ionela Uţă

Joi 9 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei Alina, Havreliuc

Vineri 10 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 11 iulie 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 12 iulie 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 15 iulie 12:00 – 13:30 Reciclare creativă – Omizi din role de carton, Creative Arts

Joi 16 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Andrei Razvan Voinea

Vineri 17 iulie 12:00 – 13:30 Desenăm şi colorăm mandale dacice, Mădălina Diaconu

Sâmbătă 18 iulie 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 19 iulie 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 22 iulie 12:00 – 13:30 Figurine din lână, Ionela Uţă

Joi 23 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Alina Havreliuc

Vineri 24 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 25 iulie 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 26 iulie 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 29 iulie 12:00 – 13:30 Decoupage – Tehnica şervețelului pe suporturi de pahare, Creative Arts

Joi 30 iulie 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Oana Marinache

Vineri 31 iulie 12:00 – 13:30 Desenăm şi colorăm mandale dacice, Mădălina Diaconu

LUNA AUGUST

Sâmbătă 1 august 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie Asociația, Redescoperă Istoria

Duminică 2 august 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 5 august 12:00 – 13:30 Figurine din lână, Ionela Uţă

Joi 6 august 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Costin Gheorghe

Vineri 7 august 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 8 august 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 9 august 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 12 august 12:00 – 13:30 Reciclare creativă – Buchete de flori din cofraje de ouă, Creative Arts

Joi 13 august 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Alina Havreliuc

Vineri 14 august 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 15 august 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 16 august 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 19 august 12:00 – 13:30 Figurine din lână, Ionela Uţă

Joi 20 august 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Alina Havreliuc

Vineri 21 august 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 22 august 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 23 august 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

Miercuri 26 august 12:00 – 13:30 Reciclare creativă – Dinozauri din farfurii de carton, Creative Arts

Joi 27 august 12:00 – 13:30 Atelier de Istorie Urbană, Asociația Istoria Artei, Alina Havreliuc

Vineri 28 august 12:00 – 13:30 Atelier de Benzi Desenate, Mihai Grăjdeanu

Sâmbătă 29 august 12:00 – 13:30 Ore de istorie vie, Asociația Redescoperă Istoria

Duminică 30 august 12:00 – 13:30 Astronomia pentru copii, Adrian Șonka, Mihai Dascălu, Elisabeta Petrescu

 


Recomandarile noastre


Parteneri

Back to top button