CUPA ROMÂNIEI. Dinamo s-a calificat în semifinale

05 dec. 2013

Şi echipa Petrolul Ploieşti a învins FC Vaslui, scor 4-2 după prelungiri, şi s-a calificat în semifinale. Meciul Steaua Bucureşti – Oţelul Galaţi se va disputa joi la ora 20.30, scrie realitatea.net.

Echipa Dinamo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României – Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Pandurii Târgu Jiu, în sferturile de finală ale competiţiei.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Dragoş Grigore, în minutul 59, dintr-un penalti acordat de Alexandru Tudor pentru un henţ în careu comis de Mamele.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – L. Rus, Durimel (Luchin ’20), D. Grigore, Grecu (Şerban ’86) – Thicot – C. Matei (V. Lazăr ’67), Boubacar, Elton, Curtean – Ţucudean. Antrenor: Flavius Stoican.

Pandurii Târgu Jiu: Stanca – Unguruşan (Pleaşcă ’46), Mamele, Paraskevas (Adrovici ’76), Momcilovici – Buleică (Shamsin ’64), Da Silva, Breeveld, Nicoară – Eric, Dos Santos. Antrenor: Cristi Pustai.

Cartonaşe galbene: Curtean ’73, D. Grigore ’81, Elton ’90+1, Luchin ’90+3, Bălgrădean ’90+4 / Mamele ’58, Dos

Santos ’74, Breeveld ’84.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Cristian Nica, Octavian Şovre (asistenţi) – Adrian Comănescu (rezervă).

Observatori: Adrian Vidan, Octavian Goga.

La partida din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat 5.139 de spectatori, dintre care doi fani gorjeni.

Galeria dinamovistă de la Peluza Cătălin Hîldan a afişat următorul banner: „Cu pumnii strânşi şi ridicaţi la cer, strigăm din suflet pentru al nostru ţel, o ţară curată, mare şi unită, o României ce nu poate fi împărţită”.