ARHIVA B365

COSTA RICA -GRECIA, ÎN OPTIMI DE FINALĂ LA CM 2014. SCOR FINAL 6-4

COSTA RICA – GRECIA Reprezentativa statului Costa Rica s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Recife, cu scorul de 6-4, în urma loviturilor de departajare, selecţionata Greciei, în optimile competiţiei. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal 1-1.Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, în minutul 52, iar pentru Grecia a înscris Papastathopoulos, în minutul 90+1. Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos şi Holebas, iar Gekas a ratat.

Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucător mai puţin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe.

La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell şi Umana.

Costa Rica – Grecia, ora 23.00, Recife

Arbitri: Benjamin Williams (Australia) – Matthew Cream (Australia), Hakan Anaz (Australia) – Nawaf Shukralla (Bahrain)

Clasament FIFA (5 iunie): locul 28
Selecționer: Jorge Luis Pinto (Columbia, din septembrie 2011)
Principalele cluburi: Deportivo Saprissa, Liga Deportiva Alajuelense, Club Sport Herediano
Jucători vedetă: Keylor Navas, Bryan Ruiz, Joel Campbell
Parcurs în calificări: locul doi în zona CONCACAF
Echipa-tip: Keylor Navas — Christian Gamboa, Giancarlo Gonzalez, Johnny Acosta, Junior Diaz — Celso Borges, Michael Barrantes, Yeltsin Tejeda, Cristian Bolanos — Bryan Ruiz (căpitan), Joel Campbell

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: GRECIA
Palmares:
Cupa Mondială: a treia participantă (1994, 2010, 2014)
Campionatul European: câștigătoare în 2004, patru participări (1980, 2004, 2008, 2012)
Cupa Confederațiilor: o participare (2005)
Jocurile Olimpice: 3 participări (1920, 1952, 2004)
Clasament FIFA (5 iunie): locul 12
Selecționer: Fernando Santos (Portugalia; din 2010)
Principalele cluburi: Olympiakos, Panathinaikos, PAOK
Jucători vedetă: Kostas Mitroglou, Georgios Samaras, Vasilis Torosidis
Parcurs în calificări: locul 2 în Grupa G a zonei Europa, câștigătoare a barajului cu România (3-1, 1-1)
Echipa-tip: Karnezis — Torosidis, Papastathopoulos, Manolas, Holebas — Tziolis, Katsouranis (căpitan), Maniatis — Salpingidis, Mitroglou, Samaras