ȘTIRI

Colectiv la premiile OSCAR 2021. Lista completă a câștigătorilor Galei Oscar de anul acesta

Colectiv la premiile OSCAR 2021. Gala premiilor Oscar a avut loc noaptea trecută, la Los Angeles, România având în premieră un film nominalizat, la două categorii, documentarul „Colectiv”.

Colectiv la premiile OSCAR 2021. Gala Premiilor Oscar, cea mai importantă gală de film din lume, și-a desemnat câștigătorii la Los Angeles, în SUA.

Colectiv la premiile OSCAR 2021. Două nominalizări:

Documentarul „Colectiv”, regizat de Alexander Nanau, a primit o dublă nominalizare:„Cel mai bun lungmetraj documentar” și „Cel mai bun lungmetraj internațional”.

„Colectiv” nu a luat, însă, nicio statuetă de aur, fiind învins de „Another Round” (cel mai bun lungmetraj internațional) și de „My Octopus Teacher” (cel mai bun lungmetraj documentar).

Premiera mondială a „Colectiv” a avut loc în septembrie 2019 la Festivalul de film de la Veneția.

Lista nominalizărilor şi a câştigătorilor celei de-a 93-a ediţii a galei premiilor Oscar

  • Cel mai bun film: “Nomadland” – câştigător, “The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Mank”, “Minari”, “Promising Young Woman”, “Sound of Metal”, “The Trial of the Chicago 7”
  • Cel mai bun regizor: Chloé Zhao (“Nomadland”) – câştigătoare, Thomas Vinterberg (“Another Round”), David Fincher (“Mank”), Lee Isaac Chung (“Minari”), Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
  • Cea mai bună actriţă: Frances McDormand (“Nomadland”) – câştigătoare, Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”), Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”), Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)
  • Cel mai bun actor: Anthony Hopkins (“The Father”) – câştigător, Riz Ahmed (“Sound of Metal”), Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Gary Oldman (“Mank”), Steven Yeun (“Minari”)
  • Cea mai bună actriţă în rol secundar: Youn Yuh-jung (“Minari”) – câştigătoare, Maria Bakalova (”Borat Subsequent Moviefilm”), Glenn Close (”Hillbilly Elegy”), Olivia Colman (“The Father”), Amanda Seyfried (“Mank”)
  • Cel mai bun actor în rol secundar: Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – câştigător, Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”), Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”), Paul Raci (“Sound of Metal”), Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)
  • Cel mai bun scenariu original: “Promising Young Woman” – Emerald Fennell – câştigător, “Judas and the Black Messiah” – Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas, “Minari” – Lee Isaac Chung, “Sound of Metal” – Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance, “The Trial of the Chicago 7” – Aaron Sorkin
  • Cel mai bun scenariu adaptat: “The Father” – Christopher Hampton, Florian Zeller – câştigător; “Borat Subsequent Moviefilm” – Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer; “Nomadland” – Chloé Zhao, “One Night in Miami” – Kemp Powers; “The White Tiger” – Ramin Bahrani

Un lungmetraj danez și un documentar produs de Netflix au luat premii la categoriile unde era nominalizat ”Colectiv”

  • Cel mai bun lungmetraj internaţional: “Another Round” (Danemarca) – câştigător, “Better Days” (Hong Kong), “colectiv” (România), “The Man Who Sold His Skin” (Tunisia), “Quo Vadis, Aida?”(Bosnia şi Herţegovina)
  • Cel mai bun lungmetraj de animaţie: “Soul” (Pixar) – câştigător, “Onward” (Pixar), “Over the Moon” (Netflix), “Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix), “Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)
  • Cel mai bun lungmetraj documentar: “My Octopus Teacher” – câştigător, “colectiv”, “Crip Camp”, “The Mole Agent”, “Time”
  • Cea mai bună imagine: “Mank”, Erik Messerschmidt – câştigător; “Judas and the Black Messiah”, Sean Bobbitt; “News of the World”, Dariusz Wolski; “Nomadland”, Joshua James Richards; “The Trial of the Chicago 7”, Phedon Papamichael
  • Cel mai bun montaj: “Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen – câştigător; “The Father”, Yorgos Lamprinos; “Nomadland”, Chloé Zhao; “Promising Young Woman”, Frédéric Thoraval; “The Trial of the Chicago 7”, Alan Baumgarten
  • Cel mai bun sunet: “Sound of Metal” – câştigător, ”Greyhound”, “Mank”, “News of the World”, “Soul”
  • Cele mai bune efecte vizuale: “Tenet” – câştigător, “Love and Monsters”, “The Midnight Sky”, “Mulan”, “The One and Only Ivan”
  • Machiaj şi coafură: “Ma Rainey’s Black Bottom” – câştigător, “Emma”, “Hillbilly Elegy”, “Mank”, “Pinocchio”
  • Cele mai bune costume: “Ma Rainey’s Black Bottom” (Ann Roth) – câştigător, “Emma”, “Mank”, “Mulan”, “Pinocchio”
  • Cântec original: “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”, interpretat de H.E.R.) – câştigător, “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”), “Húsavík” (“Eurovision Song Contest”), “Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”), “Speak Now” (“One Night in Miami”)

“If Anything Happens I Love You” – cel mai bun scurtmetraj de animaţie

  • Cea mai bună coloană sonoră: “Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – câştigător, “Mank” – Trent Reznor & Atticus Ross, “Da 5 Bloods” – Terence Blanchard, “Minari” – Emile Mosseri, “News of the World” – James Newton Howard
  • Design de producţie: “Mank” – câştigător, “The Father”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “News of the World”, “Tenet”
  • Cel mai bun scurtmetraj live-action: “Two Distant Strangers” – câştigător, “Feeling Through”, “The Letter Room”, “The Present”, “White Eye”
  • Cel mai bun scurtmetraj de animaţie: “If Anything Happens I Love You” (Netflix) – câştigător, “Burrow” (Disney Plus/Pixar), “Genius Loci” (Kazak Productions), “Opera” (Beasts & Natives Alike), “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)
  • Cel mai bun scurtmetraj documentar: “Colette” – câştigător, “A Concerto Is a Conversation”, “Do Not Split”, “Hunger Ward”, “A Love Song for Latasha”.

Recomandarile noastre

Parteneri

Back to top button