Primarul general al Capitalei a depus vineri, la Tribunalul București, o contestație împotriva controlului judiciar pe care DNA i l-a pus ieri. Instanța va decide pe 24 iunie dacă măsura rămâne sau pică. Până atunci, Ciprian Ciucu conduce Bucureștiul și, în paralel, se prezintă săptămânal la o secție de poliție — două activități care, teoretic, nu se exclud.
Totul pleacă de la hârtiile de care depinde, în București, ridicarea unui bloc. Potrivit procurorilor, în noiembrie 2025, în contextul obținerii unui certificat de urbanism și a unei autorizații de construire pentru un proiect imobiliar din Capitală, doi oameni de afaceri ar fi oferit „foloase necuvenite” – servicii de publicitate și consultanță electorală – destinate campaniei lui Ciucu. La acel moment, edilul era primar al Sectorului 6, instituția care elibera tocmai acele acte. DNA vorbește, deocamdată, despre o „suspiciune rezonabilă”.
Un al treilea om de afaceri ar fi făcut legătura dintre cei care ofereau și funcționarul care urma să beneficieze. Cei trei au fost și ei plasați sub control judiciar – doi pentru dare de mită, unul pentru complicitate.
Controlul judiciar vine cu un set de reguli pe care primarul trebuie să le respecte: să se prezinte la chemările procurorilor, să anunțe dacă își schimbă locuința și să nu treacă de limitele teritoriale stabilite fără acord prealabil. Interdicția de a-și exercita funcția nu există, pentru că faptele i se reproșează din calitatea de primar al Sectorului 6, nu de primar general. Astfel, omul care trebuie să ceară voie ca să iasă din județ poate, în continuare, să administreze Capitala.
Ciprian Ciucu respinge totul. Susține că două persoane s-ar fi folosit de numele lui și ar fi cerut bani în campania de anul trecut. „Sunt nevinovat”, a declarat la ieșirea de la DNA, anunțând că se așteaptă la un proces lung.