Cine este adversara Simonei Halep, miercuri, în turul doi al turneului de tenis de la Roma

10 mai 2016

Marţi, în primul tur, Gavrilova a trecut de germanca Sabine Lisicki (44 WTA), scor 6-1, 7-6. De cealaltă parte, românca a beneficiat de un prim tur liber, întrucât este favorita cu numărul 6 la câştigarea competiţiei din capitala Italiei.

Săptămâna trecută, Daria a ajuns până în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid, fază în care a fost eliminată de americanca Louisa Chirico (19 ani, locul 76 WTA), scor 6-7 (1), 2-6. Simona Halep a câştigat turneul din capitala Spaniei, după ce a trecut în finală de slovaca Dominika Cibulkova (27 de ani, locul 26 WTA), scor 6-2, 6-4. În 2015, Gavrilova a ajuns până în semifinale la Roma, unde a fost eliminată de Maria Şarapova. De asemenea, Simona are de apărat 350 de puncte în clasamentul WTA, după ce anul trecut a ajuns până în semifinale, unde a fost eliminată de Carla Suarez Navarro. Halep şi Gavrilova s-au mai întâlnit o singură dată, în 2015, în turul 2 de la Indian Wells. Românca s-a impus atunci, scor 2-6, 6-1, 6-2.