O săptămână și câteva zile a mai rămas până la Crăciun, iar Moșul pare să ne facă o surpriză cu vremea din București…la care deja ne așteptam, uitându-ne la temperaturile din ultimele săptămâni. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) are prognoza pentru perioada ce urmează.
Prognoza ANM: Cum se anunță vremea din București cu o săptămână înainte de Crăciun
Vremea va fi mult mai caldă față de normalul acestei perioade, nu doar în București, ci și în restul țării. Directoarea ANM anunță că vremea se încălzește în următoarele zile, cu o săptămână înainte de Crăciun, dar nu vom scăpa de ceață, potrivit Digi24.
Meteorologii ANM ne spun cum va fi vremea în Capitală în zilele ce urmează:
- Prognoza meteo pentru 15 decembrie: Cerul va fi mai mult noros și mai ales dimineața și noaptea va fi ceață. Vântul va fi prezent, dar va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 6…7 grade Celsius, iar temperatura minimă va fi de -3…-1 grad Celsius.
- Prognoza meteo pentru 16 decembrie: Cerul va fi noros și dimineața și noaptea va fi ceață. Vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 6 grade Celsius, iar temperatura minimă va fi de -3…0 grade Celsius.
- Prognoza meteo pentru 17 decembrie: Cerul va fi variabil, cu nori joși și posibil ceață dimineața. Vântul va fi prezent și va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 8 – 10 grade Celsius, iar temperatura minimă va fi de -2…-1 grad Celsius.
- Prognoza meteo pentru 18 decembrie: Cerul va avea înnorări temporare, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 9 – 11 grade Celsius, iar temperatura minimă va fi de -2…0 grade Celsius. Dimineața vor fi nori joși și posibil să fie ceață.
- Tendința evoluției vremii pentru intervalul 19 decembrie, ora 08:00 – 22 decembrie, ora 08:00: Regimul termic va fi caracterizat de valori mai mari decât cele climatologic specifice perioadei. Nu se vor înregistra precipitații.
Directorul ANM a anunțat că, după data de 22 decembrie, vremea se va răci în toată țara.
Vom avea parte de zăpadă?☃️
Sunt șanse mari ca vremea să se răcească până la sfârșitul anului, a spus directoarea ANM. Întrebată dacă o să ningă de Crăciun, Florinela Georgescu a spus:
„cel mai probabil nu”, dar mai este timp să apară „modificări în scenariul meteorologic”.
Vremea mai are timp să se răzgândească până la Crăciun și poate vom avea parte și de puțină zăpadă🤩.
Te-ar mai putea interesa și: