În acest final de săptămână iubitorii de artă vor putea vizita unele dintre cele mai importante și mai interesante muzee din București, în mod gratuit, în cadrul evenimentului „Noaptea Muzeelor 2025”.
Peste 70 de instituții culturale și galerii de artă din toată țara își vor deschide porțile pentru doritori.
Noapte Muzeelor este un eveniment cu tradiție, care a ajuns deja la cea de-a XXI-a ediție. Anul acesta este pentru prima dată când Ministerul Culturii susține acest evenimente așteptat în fiecare an de mii de persoane.
Rețeaua Națională a Muzeelor din România anunțat că peste 70 de muzee, instituții de cultură și galerii din întreaga țară își vor deschide porțile pentru public. Mai precis, vizitatorii de sâmbătă, 17 mai 2025, vor avea parte de acces gratuit la:
Noapte Muzeelor este inspirată de un model european, având loc simultan în mai mult de 30 de țări. Pe teritoriul României evenimentul este organizat încă din anul 2005 și se numără printre preferatele cetățenilor.
Nu mai este de mult doar o plimbare de seară printre exponate. Este un fenomen cultural complex, un catalizator al curiozității și al dialogului dintre generații. Este modul prin care aducem istoria, arta si știința mai aproape de oameni, în moduri memorabile si accesibile, a declarat Ciprian Anghel Stefan – manager general Complexul National Muzeal ASTRA din Sibiu.
În Capitală, unele dintre cele mai importante muzee își vor deschide porțile și vor putea fi vizitate în mod gratuit sâmbătă seară. Orele între care au loc vizitele diferă pentru fiecare instituție în parte.
Iată câteva dintre muzeele pe care bucureștenii le vor putea vedea gratuit în acest weekend:
Mai multe detalii despre vizitele la fiecare muzeul în parte pot fi găsite pe pagina de Facebook „Noapte Muzeelor 2025”.