Cristian Popescu Piedone, șeful ANPC, a publicat bilanțul de 100 de zile, așa cum obișnuiesc să o facă președinții Statelor Unite ale Americii. Fostul primar al Sectorului 5 spune că bilanțul primelor luni de mandat la conducerea ANPC vorbește de la sine: fermitate, acțiune și responsabilitate în slujba cetățeanului.
Într-o postare pe pagina de Facebook, Cristian Popescu Piedone, șeful ANPC a publicat comunicatul instituției pe care o conduce, astfel că pare că vorbește despre el la persoana a III-a.
Au trecut 100 de zile de când Cristian Popescu Piedone a preluat conducerea Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), iar bilanțul acestor prime luni de mandat vorbește de la sine: fermitate, acțiune și responsabilitate în slujba cetățeanului.
Piedone spune că este vorba despre un efort susținut, care reflectă o viziune clară și un angajament neclintit față de siguranța și drepturile consumatorului român.
Astfel, în perioada 7 februarie – 7 mai 2025, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a desfășurat 23.971 de acțiuni de control. Acțiunile de control au acoperit toate domeniile relevante pentru viața de zi cu zi a consumatorilor:
Rezultatele controalelor:
Mai mult decât cifre, aceste acțiuni au însemnat siguranță reală pentru milioane de români. S-au încheiat 17.881 de procese verbale de constatare și control, s-au prelevat 740 de probe, dintre care 20 s-au dovedit neconforme, iar marfă în valoare totală de 8.127.472 lei a fost oprită definitiv de la comercializare pentru a nu ajunge în casele oamenilor.
Totodată, au fost încheiate 961 de procese verbale de distrugere, 654 de procese verbale de prelevare și 1.667 de opriri temporare ale prestării de servicii. Piedone spune că ANPC a acționat cu determinare acolo unde s-au identificat riscuri pentru sănătatea și siguranța consumatorilor.
Au fost făcute și 3.580 de acțiuni de consiliere a operatorilor economici, aceasta fiind o parte importantă a activității ANPC.
Aceste realizări sunt expresia unei echipe dinamice și a unei conduceri care nu face compromisuri atunci când vine vorba de interesul public. Sub coordonarea președintelui Cristian Popescu Piedone, ANPC a devenit un scut activ împotriva abuzurilor, a neconformităților și a practicilor comerciale incorecte.
Cristian Popescu Piedone spune cu ce scop a venit la conducerea ANPC:
Am venit aici cu un scop clar: să apăr omul simplu, să nu mai permitem înșelăciuni și pericole ascunse pe rafturile magazinelor sau în farfuriile din restaurante. ANPC nu mai este un simplu observator. Este o forță în teren. Suntem prezenți, suntem fermi și, cel mai important, suntem de partea cetățeanului, a spus șeful ANPC, Cristian Popescu Piedone, în postarea pe Facebook.
La final, Piedone spune că aceste 100 de zile la conducerea ANPC reprezintă 100 de pași hotărâți spre o Românie în care clienții sunt respectați, protejați și informați.
Pare că Piedone vrea să semene cu președinții SUA. La data de 25 iulie 1933, Roosevelt a susținut un discurs la radio în care a inventat expresia „primele 100 de zile.” Privind în urmă, a început el, „toți ne-am dorit ocazia unui moment de liniște pentru a examina și a asimila, sub forma unei imagini mentale, evenimentele care s-au succedat în aceste o sută de zile, dedicate punerii în mișcare a roților”. De atunci, toți președinții Statelor Unite ale Americii au prezentat raportul primelor 100 de zile.