Mobilitate.eu face o analiză detaliată a parcului auto al Capitalei, în așteptarea celei realizate de RAR, probabil după aplanarea conflictului dintre Registrul Auto Român și primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu.
Publicația prezintă câte vehicule sunt înmatriculate, ce norme de poluare respectă, ce tipuri de combustibil folosesc și ce urmează pentru mobilitatea urbană. Pentru analiză au fost utilizate și motoarele AI existente.
Potrivit sursei citate, Bucureștiul se confruntă cu una dintre cele mai acute crize de mobilitate din Europa.
La finalul anului 2025, Capitala înregistra oficial 1.691.056 de vehicule înmatriculate, față de 1.645.316 la finalul lui 2024, adică aproape 46.000 de mașini în plus față de un an înainte, un procent de 2,8%. Raportat la o populație de aproximativ 2,2 milioane de locuitori, aceasta înseamnă că există o mașină înmatriculată la fiecare 1,3 locuitori.
Privind și către datele de la nivel național, parcul auto al României a depășit 11,2 milioane de vehicule la finalul lui 2025, cu 70% mai mult față de 2015. Asta reprezintă una dintre cele mai rapide expansiuni din Uniunea Europeană. București concentrează, singur, circa 15% din totalul național, scrie Mobilitate.eu.
Creșterea continuă a parcului auto este alimentată de două motoare distincte. Pe de o parte, înmatriculările de vehicule noi — în 2025 au fost înmatriculate la nivel național 227.261 de vehicule noi. Pe de altă parte, și mai semnificativ, importul masiv de mașini second-hand din vestul Europei: în 2025, 474.962 de vehicule rulate au fost înregistrate pentru prima dată în România, confirmând dependența pieței de mâna a doua.
În plus, numărul deținătorilor de permise de conducere din București a scăzut la 1.137.302 față de 1.172.333 în 2024, în timp ce numărul mașinilor a crescut. Asta ar putea însemna fie că un număr tot mai mare de persoane dețin mai multe vehicule, fie că mașinile rămân înmatriculate în Capitală chiar dacă proprietarii se mută în alte județe.

Conform raportului „Starea Mediului București 2025” realizat de Platforma pentru Mediu București, peste 57% dintre vehiculele înmatriculate în Capitală au o vechime mai mare de 10 ani.
În ceea ce privește distribuția pe categorii de vehicule, autocamioanele și autobuzele sunt categoriile cu cel mai ridicat procentaj de motorizări poluante.
Datele din 2022 ale INS arătau că 61% din autocamioane și 54% din autobuze aveau norme de cel mult Euro 3 – tendință care se ameliorează lent.

Te-ar mai putea interesa și: