UPDATE | María Corina Machado a câștigat premiul Nobel pentru Pace 2025, la care visa Donald Trump

10 oct. 2025
850 afișări
UPDATE | María Corina Machado a câștigat premiul Nobel pentru Pace 2025, la care visa Donald Trump
UPDATE | María Corina Machado a câștigat premiuli Nobel pentru Pace 2025, la care visa Donald Trump | Sursa foto colaj: Dreamstime

UPDATE ora 12:00 Premiul a fost acordat Mariei Corina Machado.

Știrea inițială

Astăzi, la ora 12:00, va fi anunțat Premiul Nobel pentru pace, iar numele cel mai râvnit ar fi Donald Trump. Suspansul este mare, președintele american a susținut că a pus capăt a opt războaie din lume, de la începutul noului mandat.

Premiul Nobel pentru Pace 2025 nu a ajuns la Trump

Aceasta este săptămâna Premiilor Nobel și astăzi se anunță cel pentru Pace, distincție la care aspriră și președintele american Donald Trump. El susține că a că a pus capăt a opt războaie din lume, de la începutul noului mandat. Merite ce i-ar putea aduce aceste premiu la Casa Albă.

Distincția este acordată de Comitetul Nobel, ai cărui membri sunt aleși din parlamentul norvegian. Pentru această categorie, nominalizările au fost deschise până la data de 31 ianuarie anul curent. Ulterior, Comitetul a făcut selecția și a ales un câștigător. Numele său este înscris într-un plic care va fi deschis astăzi la ora 12:00.

Potrivit testamentului lui Alfred Nobel, Premiul pentru Pace este acordat „persoanei care va fi depus cea mai mare sau cea mai bună muncă pentru fraternitatea între naţiuni, pentru abolirea sau reducerea armatelor permanente şi pentru organizarea şi promovarea congreselor pentru pace”.

Cine face parte din Comitet

A fost înființat de Parlamentul Norvegiei în 1897, având sarcina de a selecta nominalizații pentru Premiul Nobel pentru Pace. Ca ulterior, să și determine cine va lua premiul an de an. În acest cadru, sunt aleși membri care ocupă poziția timp de șase ani. Ei au posibilitatea să fie repuși și funcție.

Cei care sunt selectați pentru acest comitet reprezintă mai multe diferite partide politice din Parlamentul Norvegiei, dar nu pot fi membrii ai acestuia. Ei își vor alege un președinte și vice președinte al Comitetului. Totodată, directorul Institutului Nobel din Norvegia ocupă funcția de secretar al comitetului.

Membrii sunt:

  • Jorgen Watne Frydnes – președintele Comitetului Nobel;
  • Asle Toje – vicepreședintele Comitetului Nobel;
  • Anne Enger – membră din 2018, continuă până în 2026;
  • Kristin Clemet – membră în comitet pentru perioada 2021 – 2026;
  • Gry Larsen – membră în comitet pentru perioada 2024-2029.

Sursa foto: Dreamstine.

Te-ar mai putea interesa și:

Frig și temperaturi sub medie până la sfârșitul lunii, în București. Din noiembrie se mai încălzește puțin. Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

Cookies