CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Primul fotbalist ELIMINAT de la Campionatul Mondial de Fotbal

de:
15 iun. 2014
0 Afișari

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Pereira a primit cartonaşul roşu direct de la arbitrul german Felix Brych după ce l-a lovit pe jucătorul costarican Joel Campbell, scrie realitatea.net.

Uruguay va mai juca la Cupa Mondială în grupa D cu Anglia şi Italia.

URUGUAY-COSTA RICA, LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. SCOR FINAL 1-3

Pentru Uruguay a marcat Cavani, în minutul 22, din lovitură de la11 metri acordată după un fault al lui Diaz asupra lui Lugano.

Golurile echipei costaricane au fost înscrise de Campbell ’54, Duarte ’57 şi Urena ’84.

Uruguay a mai marcat în minutul 15 prin Diego Godin, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Uruguay

Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1930 și 1950 a; 12-a participare
Copa America: câștigătoare de 15 ori (ultima oară în 2011), de șase ori finalistă
Jocurile Olimpice: câștigătoare în 1924 și 1928
Clasament FIFA (5 iunie): locul 7
Selecționer: Oscar Tabarez (Uruguay, din 2006)
Principalele cluburi: Penarol, Nacional Montevideo
Jucători vedetă: Luis Suarez, Edinson Cavani, Diego Godin, Diego Forlan.
Parcurs în calificări: locul 5 în grupa AMSUD, câștigătoare a barajului mondial cu Iordania (5-0, 0-0).
Echipa-tip: Fernando Muslera — Maximiliano Pereira, Diego Lugano (căpitan), Diego Godin, Martin Caceres — Walter Gargano, Diego Perez, Nicolas Lodeiro, Egidio Arevalo Rios — Edinson Cavani, Luis Suarez

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: COSTA RICA