CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Premieră la CUPA MONDIALĂ 2014: ALGERIA s-a calificat în optimi

27 iun. 2014

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Ruşii au deschis scorul prin golul de mare fineţe al lui Kokorin, în minutul 6. Algerienii au restabilit egalitatea în minutul 60, prin Slimani.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. În celălalt meci al grupei, Belgia a învins cu scorul de 1-0 Coreea de Sud, rezultat în urma căruia asiaticii au ratat calificarea în optimile de finală ale competiţiei.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Vertonghen, în minutul 78.

Belgia a jucat în inferioritate numerică din minutul 45, după ce Steven Defour a fost eliminat direct pentru un fault cu talpa asupra lui Kim Shin-wook.

Sud-coreenii au avut o bară în minutul 59, prin Son Heung-min, potrivit Mediafax.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Clasamentul final al grupei H este următorul: 1. Belgia – 9 puncte, 2. Algeria – 4 puncte, 3. Rusia – 2 puncte, 4. Coreea de Sud – 1 punct.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. În optimile de finală, Belgia va întâlni SUA pe 1 iulie, de la ora 23.00, la Salvador, iar Algeria va juca împotriva Germaniei pe 30 iunie, de la ora 23.00, la Porto Alegre.