MEXIC VS. CAMERUN la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: AZI, VINERI, 13 IUNIE, SCOR FINAL 1-0

de:
13 iun. 2014
0 Afișari

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Meciurile vor fi transmise LIVE la tv de TVR, TVR HD și ONLINE de TVR PLUS.

Programul meciurilor de azi, vineri, 13 iunie 2014:

Grupa A: Mexic – Camerun, la Natal, ora 19.00;

Grupa B: Spania – Olanda, la Salvador, ora 22.00,

Chile – Australia, la Cuiaba, ora 01.00.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Ce meciuri sunt azi, vineri, 13 iunie, LIVE, la tv, PROGRAM

MEXIC VS. CAMERUN, AZI, VINERI, 13 IUNIE, ÎN DIRECT LA TVR, DE LA ORA 19:00. SCOR LIVE aici:

♦  Meciul disputat de MEXIC si CAMERUN, VINERI, 13 IUNIE, la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014, s-a încheiat cu SCOR FINAL 1-0 .

♦ GOL MEXIC! Golul a fost marcat de Peralta, în minutul 60. SCOR 1-0.

♦ Scor 0-0 la pauză.

♦ Două goluri marcate de Mexic, în minutele 11 şi 29 (Giovani Dos Santos), însă arbitrul nu le-a considerat valabile. La minutul  16, si camerunezii au introdus mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Eto’o.

♦ ♦ ♦

ECHIPELE DE START

Mexic: Ochoa – Layún, Moreno, Márquez, Rodríguez, Aguilar – Guardado, Vázquez, Herrera – Dos Santos, Peralta. Antrenor: Miguel Herrera

Camerun: Itandje – Djeugoue, Nkoulou, Chedjou, Assou Ekotto – Mbia, Song, Enoh Eyong – Moukandjo, Eto’o, Choupo-Motin. Antrenor: Volker Finke

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GOOGLE DOODLE SPECIAL vineri, 13 iunie. FOTO

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: MEXIC
Palmares:
Cupa Mondială: sferturi de finală în 1970, 1986; a 15-a participare
Copa America: finalistă în 1993 și 2001 (invitată)
Cupa Confederațiilor: câștigătoare în 1999
Jocurile Olimpice: câștigătoare în 2012
Clasament FIFA (5 iunie): locul 20
Selecționer: Miguel Herrera (din octombrie 2013)
Principalele cluburi: America Mexico, Chivas Guadalajara, Leon și Toluca
Jucători vedetă: Giovani dos Santos, Javier ‘Chicharito’ Hernandez, Rafael Marquez
Parcurs în calificări: locul 4 în zona CONCACAF. Calificată după barajul mondial cu Noua Zeelandă (5-1, 4-2)
Echipa-tip: Corona — Aguilar, Moreno, Marquez (căpitan), Reyes, Guardado — Medina (Montes), Pena, Herrera — Dos Santos (Hernandez), Peralta

Clasament FIFA (5 iunie 2014): locul 56
Selecționer: Volker Finke (Germania; din 2013)
Principalele cluburi: Canon de Yaoundé, Coton sport de Garoua, Union de Douala
Jucători-vedetă: Samuel Eto’o, Alexandre Song, Nicolas Nkoulou
Parcurs în calificări: primul loc în Grupa I a zonei Africa, câștigătoare a barajului cu Tunisia (0-0, 4-1)
Echipa-tip: Itandje — Assou Ekotto, Chedjou, Nkoulou, Bedimo — Mbia, Enoh, Song — Eto’o (căpitan), Choupo Moting, Aboubakar