Miercuri după-amiază, când Bucureștiul trecea de 32 de grade, o bucureșteancă care călătorea cu 619 a descoperit că STB include în prețul biletului și încălzirea, deși ar fi nevoie de răcire. Mariana a scris pe grupul de Facebook „Reclamatii STB (fostul RATB) Bucuresti” că în cursa în care se afla caloriferele erau fierbinți și aerul irespirabil.”
Doamna vede logic ca sistemul de căldură să nu funcționeze în iulie. O pretenție complet nepretențioasă, ba chiar rezonabilă, ar adăuga alți bucureșteni, călători și ei cu STB-ul transformat în saună pe roți.
Explicația a venit din comenatrii, unde se rezolvă de obicei problemele orașului. Valentin susține că nu e vorba de instalație: caloriferele s-ar încinge de la soarele în care autobuzul stă toată ziua, iar același lucru se întâmplă și la tramvaiele vechi. Ana confirmă scurt: nu funcționează căldura, e doar arșița de afară, transferată pe metal.
Deci nimeni nu a pornit nimic. Căldura apare singură. Aceasta este, tehnic vorbind, cea mai liniștitoare variantă și, în același timp, cea mai îngrijorătoare.
Sorin a mutat discuția în altă parte: călătorul stă în cutia aia câteva minute, maximum o jumătate de oră, dar șoferul stă acolo tot programul, ca să ducă o pâine acasă. Marin a oferit varianta optimistă: să fim mulțumiți, iarna vom reclama invers.
Alexandrina spune că pe linia de tramvai 1 se respiră la fel de greu, iar Dana afirmă că situația se repetă de peste o lună și pe linia 139.