Bujduveanu ar candida la Primăria Capitalei, după „10 ani de administrație la nivelul Bucureștiului”. Spune că are acest drept și experiența necesară să fie „primar plin”

12 oct. 2025
405 afișări
Bujduveanu ar candida la Primăria Capitalei, după „10 ani de administrație la nivelul Bucureștiului”. Spune că are acest drept și experiența necesară să fie „primar plin”
Bujduveanu ar candida la Primăria Capitalei, după „10 ani de administrație la nivelul Bucureștiului”. Spune că are acest drept și experiența necesară să fie „primar plin” | Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a declarat, despre o posibilă candidatură la Primăria Capitalei, că are acest drept și experiența necesară să fie „primar plin”, după un deceniu petrecut în administrația publică.

El a spus, în cadrul emisiuniii „În fața ta” de la Digi24, că un viitor primar trebuie sprijinit de o majoritate formată din PNL, PSD și USR pentru a guverna eficient și a evita blocajele în Consiliul General al Muncipiului București.

Bujduveanu: Viitorul primar trebuie sprijinit de o coaliție PSD, PNL, USR

Stelian Bujduveanu a fost întrebat, în cadrul emisiunii de la Digi24, dacă se simte pregătit să intre într-o cursă politică pentru Primăria Capitalei. El a afirmat că:

După 10 ani de administrație la nivelul Municipiului București cred că am acest drept, de a gândi că aș putea fi și primar plin la nivelul Municipiului București.

El a adăugat că o eventuală anunțare a candidaturii ar trebui să vină doar după stabilirea datei alegerilor:

Cred că prima dată trebuie să seteze data alegerilor, pentru că o anunțare de candidatură sau o competiție între cei care își doresc nu ar face altceva decât să irite populația.

Primarul general interimar al Capitalei a subliniat că un viitor primar al Bucureștiului ar trebui sprijinit de o coaliție formată din PNL, PSD și USR, pentru a putea guverna eficient.

Dacă Guvernul României se sprijină pe o majoritate formată din aceste partide, plus minorități, plus UDMR, un primar, ca să fie eficient și să-și facă treaba, trebuie să aibă Consiliul lângă el. Aritmetica politică ne arată că astăzi în București PNL nu poate face majoritate singur cu USR, PSD nu poate face majoritate singur cu PNL și nici PSD cu USR, a spus Stelian Bujduveanu.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies