Primăria condusă de Robert Negoiță continuă efortul, mai degrabă doar de aparență, de digitalizare a administrației și îi anunță pe bucureșteni că de mâine vor avea la dispoziție un număr de WhatsApp prin care pot sesiza problemele legate de colectarea deșeurilor.
Situația gunoaielor din Sectorul 3 a escaladat cel puțin în ultimul an, locuitorii sesizând numeroase situații în care mizeria pare că e la ea acasă. Ghene insalubre și trotuare pe care nu poți trece din cauza sacilor menajeri abandonați, frustrare și neputință, aceasta este realitatea cu care se confruntă bucureștenii de aici. Mărturie stau zecile de imagini publicate pe rețelele de socializare.


Acum, Primăria Sectorului 3 vrea să rezolve această problemă și anunță că, începând de miercuri, 3 iunie, locuitorii pot trimite sesizările privind colectarea deșeurilor direct prin WhatsApp, la numărul 0720.777.511.
Ne dorim să fim cât mai aproape de comunitate și să intervenim rapid atunci când apar probleme care țin de activitatea noastră, a transmis PS3 pe pagina de Facebook.
Pentru o soluționare cât mai rapidă, mesajul trebuie să fie însoțit de:
Administrația pune accent pe „tratarea cu prioritate” a sesizărilor primite prin acest canal, care vor fi soluționate, în cele mai multe situații, în aproximativ o oră.
Acest nou canal completează modalitățile de comunicare deja existente:
Serviciul devine operațional începând cu 3 iunie 2026 și va funcționa, în majoritatea situațiilor, 24 de ore din 24, a mai adăugat PS3.
Te-ar mai putea interesa și: