BELGIA VS. ALGERIA LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014, AZI, MARŢI, 17 IUNIE. SCOR FINAL: 2-1

de:
17 iun. 2014
0 Afișari

BELGIA VS. ALGERIA SCOR FINAL: 2 – 1.

BELGIA conduce cu 2-1, după ce Mertens a marcat golul cu numărul 3 al partidei cu ALGERIA, în minutul 80. Belgia reușește astfel să se instaleze la conducere pe tabelă, printr-un șut la colțul scurt, sub bară, de la limita careului mic.

BELGIA a egalat în minutul 70. Golul a fost marcat de Marouane Fellaini. Jucătorul lui Manchester United a egalat printr-o lovitură de cap, din interiorul careului, la capătul unei centrări de efect a lui De Bruyne.

ALGERIA a deschis scorul în partida cu BELGIA, de la CM2014, în minutul 24, din penalty. Algerienii conduc cu 1-0 după ce Sofiane Feghouli, jucătorul Valenciei, a transformat lovitura de pedeapsă.

BELGIA VS. ALGERIA LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014, AZI, MARŢI, 17 IUNIE, LIVE LA TV LA ORA 19

Belgia porneşte ca favorită clară în partida contra Algeriei, de la ora 19:00. Un lucru care ne confirmă acest lucru este faptul că echipa antrenată de Mark Wilmots nu a mai pierdut un meci oficial din 11 octombrie 2011. Atunci, Germania îi învingea pe belgeni cu 3-1 în preliminariile EURO. „Diavolii roşii” au mai pierdut între timp patru amicale, cu Anglia (0-1), România (1-2), Columbia (0-2) şi Japonia (2-3).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: BELGIA
Palmares:

Cupa Mondială: locul 4 în 1986; a 13-a participare
Campionatul European: finalistă în 1980
Jocurile Olimpice: medalia de aur în 1920
Clasamentul FIFA (5 iunie): locul 11
Selecționer: Marc Wilmots (din iunie 2012)
Principalele cluburi: Anderlecht, FC Bruges, Standard Liege
Jucători vedetă: Eden Hazard, Vincent Kompany, Thibaut Courtois, Axel Witsel
Parcurs în calificări: primul loc în Grupa A (10 meciuri, 8 victorii, 2 egaluri)
Echipa-tip (4-3-3): Courtois — Alderweireld, Kompany (căpitan), Vermaelen, Vertonghen — Witsel, Fellaini, De Bruyne — Mirallas, Lukaku, Hazard

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: ALGERIA
Palmares:

Cupa Mondială: a patra participare
Cupa Africii pe Națiuni: câștigătoare în 1990, finalistă în 1980, locul 3 în 1984 și 1988
Clasamentul FIDA (5 iunie): locul 22
Selecționer: Vahid Halilhodzic (Bosnia, din iulie 2011)
Principalele cluburi: JS Kabylie, USM Alger, MC Alger, ES Sétif
Jucători vedetă: Sofiane Feghouli, Saphir Taider, Madjid Bougherra, Islam Slimani
Parcurs în calificări: câștigătoarea Grupei H (5 victorii, o înfrângere), câștigătoare a barajului cu Burkina Faso (2-3, 1-0)
Echipa-tip: M’Bolhi — Mostefa, Cadamuro, Bougherra (căpitan), Ghoulam — Feghouli, Medjani, S. Taider, Brahimi — Soudani, Slimani

Programul meciurilor de azi, MARŢI, 17 iunie 2014, la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: CE MECIURI SUNT ASTĂZI Meciurile vor fi transmise LIVE la tv de TVR, TVR HD și ONLINE de TVR PLUS.