AUSTRALIAN OPEN. Maria Şarapova s-a calificat în semifinalele Australian Open

27 ian. 2015

AUSTRALIAN OPEN. Şarapova, care s-a impus după un meci de o oră şi 18 minute, o va întâlni în penultimul act al competiţiei de la Melbourne pe conaţionala ei Ekaterina Makarova, locul 11 WTA şi a zecea favorită, care a eliminat-o, tot marţi, în sferturile de finală, pe Simona Halep, locul 3 WTA, cu scorul de 6-4, 6-0. Scorul întâlnirilor directe Şarapova-Makarova este de 5-0 în favoarea fostei ocupante a primului loc WTA, scrie mediafax.ro.

AUSTRALIAN OPEN. Maria Şarapova a câştigat Australian Open în 2008, a fost finalistă în 2007 şi 2012 şi semifinalistă în 2005, 2006 şi 2013. Anul trecut, ea a părăsit competiţia în optimile de finală.

AUSTRALIAN OPEN. A doua semifinală a competiţiei de la antipozi va fi cunoscută după ce se vor disputa, miercuri, partidele Serena Williams (SUA, cap de serie nr.1) – Dominika Cibulkova (Slovacia, nr.11) şi Madison Keys (SUA) – Venus Williams (SUA, nr.18).