Primăria Sectorului 6 le-a transmis bucureștenilor că astăzi, 4 iulie 2025, debarcaderul din Parcul Drumul Taberei va fi închis, temporar, în miezul zilei. Această decizie a fost luată pentru a preveni ca oamenii să stea în mijlocul lacului în perioada cea mai caldă a zilei, riscând astfel să li se facă rău.
De astăzi Bucureștiul se află sub incidența unui cod portocaliu de caniculă, ceea ce înseamnă că maximele termice ce urmează să fie înregistrate sunt de peste 35 de grade Celsius. Mai precis, conform ANM în Capitală o să avem parte de temperaturi cuprinse între 37-40 de grade.
Astfel că, pentru a evita soarele puternic, oamenii sunt sfătuiți să nu iasă din case la orele prânzului, decât în situații imperios necesare. În acest context, pentru a preveni că bucureștenii să se afle pe lacul din Parcul Drumul Taberei în miezul zilei, s-a luat decizia de a închide, temporar, debarcaderul.
Anunțul a fost făcut de Primăria Sectorului 6 pe pagina de Facebook. În acest context, oamenii se vor putea plimba cu barca în intervalul 16:00 – 22:00:
Nimeni nu va sta pe lac în bătaia soarelui, în plină zi. Astfel că am decis să fim la debarcaderul din Parcul Drumul Taberei de la 16.00 la 22.00, când se mai domolește arșița.
Administrația publică a mai anunțat și că, de sâmbătă, debarcaderul din parc va funcționa conform programului normal (adică 11:00 – 22:00), astfel că oamenii se pot plimba fără probleme cu barca pe lacul Drumul Taberei.
Oamenii trebuie să țină cont de câteva sfaturi pentru a se feri de soarele puternic care va fi astăzi în oraș:
Codul portocaliu emis de către ANM, care afectează și Bucureștiul, este valabil până mâine, 5 iulie 2025, până la ora 10:00.