Andreea Mitu, în optimi la Cagnes-sur-Mer. Marius Copil, în optimile turneului de la Roma

03 mai 2016

Andreea Mitu (24 ani, 110 WTA) s-a impus după o oră și 41 de minute în fața unei adversare de 21 de ani, aflate pe locul 364 în lume, deși a comis nu mai puțin de 9 duble greșeli.

În optimi, Mitu o va înfrunta pe Katerina Kozlova (Ucraina), jucătoare de 22 de ani, care ocupă locul 117 în ierarhia WTA și care a învins-o anul trecut în singura confruntare directă, la Poitiers (Franța), turneu ITF de 100.000 dolari, cu 6-0, 5-7, 6-3, în primul tur.

Mitu s-a calificat și în sferturi la dublu, alături de olandeza Demi Schuurs, în urma victoriei cu 6-3, 6-3 în fața cuplului Anastasia Pivovarova (Rusia)/Prarthana G. Thombare (India). În sferturi, Mitu și Schuurs, favoritele numărul patru, vor juca împotriva perechii Zarina Dias (Kazahstan)/Marina Zanevska (Ucraina), informează Agerpres.

De asemenea, tenismenul Marius Copil (locul 182 în clasamentul mondial ATP) a câştigat, marţi, partida cu sportivul ceh Adam Pavlasek (120 ATP), scor 4-6, 7-5, 6-4. Meciul dintre Copil şi Pavlasek a început luni, dar a fost întrerupt din cauza unor reprize de ploaie, în setul al doilea, după ce jucătorul ceh se impusese cu 6-4 în primul set. Partida a durat în total doăa ore şi nouă minute.

Pentru accederea în optimile turneului de la Roma, Copil (25 de ani) va primi 8 puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 730 de euro. Adversarul românului din turul al doilea va fi italianul Filippo Volandri (34 ani, 222 ATP).

Luni, Adrian Ungur (31 ani, 196 ATP) a fost întrecut de sârbul Filip Krajinovic (24 ani, 114 ATP) cu 3-6, 6-0, 6-3, în primul tur la Roma, scrie Hotnews.