UPDATE | Primarul din Otopeni, în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Decizia a fost luată azi de Tribunalul București

15 sept. 2022
467 afișări
UPDATE |  Primarul din Otopeni, în arest la domiciliu pentru  30 de zile. Decizia a fost luată azi de Tribunalul București
ALERTĂ | Primarul din Otopeni, în arest la domiciliu pentru  30 de zile. Decizia a fost luată azi de Tribunalul București

UPDATE | Primarul orașului Otopeni, Silviu Constantin Gheorghe, a fost plasat în arest la domiciliu pentru o perioadă de 30 de zile. DNA, ai cărui procurori l-au reținut ieri într-un dosar de corupție, ceruse arest preventiv, dar Tribunalul București a decis arestul la domiciliu. Decizia nu este una definitivă.

Știrea inițială

Primarul orașului Otopeni,  Silviu Constantin Gheorghe, va fi adus azi în fața judecătorilor de la Tribunalul București, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. El a fost reținut, ieri după-amiază, de procurorii anticorupție, care îl acuză de abuz în serviciu.

Silviu Constantin Gheorghe, primar al orașului Otopeni de 25 de ani, a fost reținut

Primarul din Otopeni  ar fi girat ilegal, cu ani în urmă, plata a 36.000.000 de lei pentru lucrări de canalizare ce nu ar fi fost făcute. Joi, primarul şi un fost director din primăria oraşului Otopeni, reținut şi el pentru aceeași acuzație, vor fi duși în fața unui judecător, cu propunere de arestare preventivă.

DNA anunță, printr-un comunicat, că alături de primar, au fost reținuți alți funcționari din primărie și trei oameni de afaceri. Iată comunicatul DNA:

Procurorii DNA – Secția de combatere a corupției au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, începând cu data de 14 septembrie 2022, a inculpaților:

GHEORGHE CONSTANTIN SILVIU, primar al orașului Otopeni, județul Ilfov Otopeni și ordonator principal de credite, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată,

VLAD CONSTANTIN, la data faptei director executiv în cadrul Primăriei orașului Otopeni, județul Ilfov și persoană desemnată cu acordarea vizei de control financiar preventiv, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată.

De asemenea, a mai fost dispusă efectuarea urmăririi penale față de suspecții:

ȘTEFAN BOGDAN IONEL, la data faptei de inspector la Compartimentul Investiții și Achiziții Publice din cadrul Primăriei orașului Otopeni, județul Ilfov, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit,

Patru persoane fizice (un diriginte de șantier și trei oameni de afaceri), pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată.

Silviu Constantin Gheorghe este primar al orașului Otopeni de peste 25 de ani. Mai exact, din anul 1996.

Cookies