ALERTĂ | Carambol pe A2, la intrarea în București. Au fost avariate 4 mașini și un camion

08 sept. 2023
574 Afișari
ALERTĂ | Carambol pe A2, la intrarea în București. Au fost avariate 4 mașini și un camion
ALERTĂ | Carambol pe A2, la intrarea în București. Au fost avariate 4 mașini și un camion. Sursa foto: Facebook/ Info Trafic București și Ilfov

A avut loc un carambol pe Autostrada A2, la intrarea în București. Au fost implicate 4 mașini și un camion, care a deraiat de pe șosea.

Momentan se circulă

Un accident a avut loc în urmă cu puțin timp pe A2, la intrarea în București. Potrivit spuselor unui membru al paginii „Info Trafic București și Ilfov”, 4 mașini și un camion au fost implicate.

Din imaginile publicate de martor se observă cum camionul a deraiat de pe șosea și a suferit avarii destul de grave.

Martorul a spus că momentan se circulă bine, traficul nu este blocat.

Nu se cunoaște cauza producerii accidentului.

La fața locului s-a prezentat un echipaj de poliție.

Un alt carambol a avut loc ieri, în Drumul Taberei

Un carambol s-a produs joi, în jurul orei 11:00, în Drumul Taberei. În accident au fost implicate 5 mașini și toate au suferit avarii.

Din cauza acestui eveniment de circulație, STB a anunțat că liniile 69 și 93 au fost blocate timp de 40 de minute, între stațiile Favorit și Orizont:

Liniile 69 si 93 – blocate pe Drumul Taberei, intre statiile Favorit si Orizont, pe sensul spre Baicului, respectiv spre Gara de Nord. Cauza: eveniment de circulație terti

Liniile 69 si 93 functioneaza normal pe Drumul Taberei. Blocare si deviere: 40 de minute (11:00-11:40).

La fața locului s-au prezentat polițiștii și pompierii.

Cele mai frecvente cauze ale accidentelor rutiere

În anul 2021, 1.779 de oameni au murit, iar alți peste 6.000 au fost răniți anul trecut în accidente rutiere grave pe drumurile publice din România, potrivit unui raport al Poliției Române.

Potrivit digifm.ro, cele mai frecvente cauze pentru producerea accidentelor rutiere grave sunt următoarele:

  • Viteza neadaptată condiţiilor de drum a cauzat producerea a 768 de accidente rutiere grave, care s-au soldat cu 281 de persoane decedate şi 651 de răniţi grav, în scădere faţă de anul 2020 cu 220 de evenimente (-22,3%).
  • Traversarea neregulamentară a pietonilor a cauzat, în anul 2021, 645 de accidente grave care, s-au soldat cu decesul a 241 de persoane și rănirea gravă a 406 persoane, în scădere faţă de anul 2020 (-113 evenimente, -14,9%).
  •  Neacordarea de prioritate pietonilor a produs cu 137 mai puține accidente în anul 2021 (-22,6%) față de anul anterior, rămânând astfel pe locul trei în clasamentul principalelor cauze generatoare de accidente rutiere grave.
  •  Abaterile bicicliștilor au produs cu 304 evenimente rutiere grave mai puține în anul 2021 (-41%).
  •  Neacordarea de prioritate vehiculelor a produs cu 108 mai puține accidente rutiere grave decât în anul 2020 (-20,9%).
  •  Pietoni pe partea carosabilă: 248 de accidente și 48 de morți.
  •  Alte preocupări de natură a distrage atenția: 232 accidente și 122 de morți.
  •  Depășire neregulamentară: 206 accidente și 96 de morți.
  •  Nerespectare distanță între vehicule: 203 accidente și 72 de morți.
  •  Conducere sub influența alcoolului: 182 de accidente și 54 de morți.

Te-ar putea interesa și:

Cookies