„Aici stă un arici”, cartierul țepoșilor din IOR-Titan. Un ONG lansează un proiect pentru protejarea vrednicilor grădinari din curtea blocului, bucureștenii pot ajuta

19 mai 2026
259 afișări
„Aici stă un arici”, cartierul țepoșilor din IOR-Titan. Un ONG lansează un proiect pentru protejarea vrednicilor grădinari din curtea blocului, bucureștenii pot ajuta
„Aici stă un arici”, cartierul țepoșilor din IOR-Titan. Un ONG lansează un proiect pentru protejarea vrednicilor grădinari din curtea blocului, bucureștenii pot ajuta | Sursa foto: Asociația Visul Luanei - Facebook

Bucureștenii din zona IOR-Titan sunt invitați să completeze un studiu preliminar pentru implementarea proiectului „Aici stă un arici”, care își propune protejarea acestor animale.

Bucureștenii din zona IOR-Titan, invitați să completeze un formular privind aricii

„Aici stă un arici” este un proiect lansat la inițiativa Fundației Visul Luanei susținut prin Platforma de Mediu pentru București, în parteneriat cu Grupul de Inițiativă Civică IOR – Titan, pentru protejarea acestor animale, adevărați „sanitari” ai spațiilor verzi.

Aricii sunt adevărați „sanitari” ai spațiilor verzi. Aceștia mențin echilibrul în grădini prin controlul natural al insectelor și melcilor, reducând necesitatea utilizării pesticidelor chimice. Totodată, prezența lor este un semn că mediul în care trăim este încă sănătos și echilibrat, explică Fundația Visul Luanei.

Proiectul își propune cercetarea dinamicii populației aricilor (număr, trasee, amenințări) și punerea unei baze pentru realizarea unei rețele de „grădini fără bariere” în cartier.

ONG-ul explică și ce ar presupune acest lucru:

O astfel de inițiativă ar presupune, în timp, instalarea unor mici pasaje de trecere în garduri (13×13 cm) și a unor adăposturi de hibernare, pentru a le oferi siguranță departe de traficul rutier.

Prin acest chestionar, inițiatorii proiectului vor să afle ce nevoi au locuitorii, cum sunt percepute spațiile verzi din cartier și dacă există deschidere din partea comunității pentru un astfel de proiect.

Chestionarul poate fi completat aici.

Arici salvați din fața buldozerelor care distrugeau zona retrocedată a parcului IOR

În aprilie 2025, când buldozerele au intrat pe terenul din zona retrocedată a parcului IOR pentru a distruge ultimele pete de vegetație, mai mulți arici au fost salvați din fața utilajelor.

Atunci, Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan trăgea un semnal de alarmă asupra protejării acestor animale. Reprezentanții reclamau că distrugerea spațiului verde a continuat chiar „sub privirile autorităților, fără sancțiuni, în ciuda numeroaselor sesizări și a gravității faptelor”.

Cerem public intervenția imediată a Primăria Municipiului Bucureşti, Poliției Locale și Gărzii de Mediu pentru oprirea acestor abuzuri și protejarea ultimelor bucăți de natură din aceasta zonă! Ariciul european (Erinaceus europaeus) este protejat prin lege, cerea GIC IOR-Titan în aprilie 2025.

Totodată, de-a lungul timpului, numeroși arici au fost salvați de pompieri, după ce au rămas blocați în gardurile de tip plasă.

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies