Actualizare METEO | Vreme prietenoasă în București, cu temperaturi peste cele normale. Începem weekendul cu ploaie, anunță ANM în prognoza specială pentru Capitală

02 ian. 2025
132 afișări
Actualizare METEO | Vreme prietenoasă în București, cu temperaturi peste cele normale. Începem weekendul cu ploaie, anunță ANM în prognoza specială pentru Capitală
Actualizare METEO | Vreme prietenoasă în București, cu temperaturi peste cele normale. Începem weekendul cu ploaie, anunță ANM în prognoza specială pentru Capitală. Foto: Agerpres

Chiar dacă am început anul 2025 cu ceață densă în Capitală, meteorologii ne anunță că avem parte de vreme prietenoasă, cu temperaturi peste cele normale în această perioadă din calendar. Săptămâna se încheie cu ploaie. ANM a emis prognoza specială pentru București, valabilă până sâmbătă dimineață, 4 ianuarie.

ANM a actualizat prognoza specială pentru București

E ianuarie, dar în București pare că deja vine primăvara. Avem parte de vreme prietenoasă în Capitală, potrivită pentru plimbări în aer liber, dar se schimbă foaia la începutul weekendului, când o să avem parte de ploaie.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza specială pentru București. Aceasta este valabilă în intervalul 2 ianuarie 2025, ora 10:00 – 4 ianuarie 2024, ora 10:00.

  • Prognoza meteo pentru intervalul 2 ianuarie 2025, ora 10:00 – 3 ianuarie 2025, ora 08:00:
    • Temperaturile se situează peste normalul climatologic specific începutului lunii ianuarie. Cerul va fi variabil, iar vântul va fi prezent, dar va sufla slab și moderat. Temperatura maximă din București va fi de 11 – 12 grade Celsius, iar temperatura minimă va fi de 1 – 0 grade Celsius. În zona preorășenească temperatura minimă va fi mai scăzută, până spre -2 grade Celsius.
  • Prognoza meteo pentru intervalul 3 ianuarie 2025, ora 08:00 – 4 ianuarie 2025, ora 10:00:
    • În continuare, temperaturile din Capitală vor fi peste cele normale în această perioadă a anului. Cerul se va înnora treptat, iar seara și noaptea vor fi precipitații predominant sub formă de ploaie. Vântul va fi prezent și va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 10 grade Celsius, iar temperatura minimă va fi de 1 – 3 grade Celsius.

La munte se anunță ninsori și polei

În intervalul 2 ianuarie, ora 10:00 – 4 ianuarie, ora 10:00, ANM anunță că vor fi precipitații moderate cantitativ, ninsori și strat de zăpadă la munte, izolat polei.

Vor fi precipitații, din noaptea de joi spre vineri (2/3 ianuarie) și până vineri seară, în vestul, nordul și centrul țării, apoi în regiunile sudice. În Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia și Dobrogea vor predomina ploile, în Maramureș, Transilvania și jumătatea de nord a Moldovei precipitațiile vor fi mixte, iar la munte vor fi mai ales ninsori și se va depune strat nou de zăpadă (în general de 10…20 cm). Izolat vor fi depuneri de polei. Se vor acumula cantități de apă de 10…15 l/mp și izolat de peste 20 l/mp, au anunțat meteorologii.

ANM a emis și atenționări cod portocaliu și cod galben de ninsori și viscol în țara noastră:

Sursa foto: captură ecran ANM
Sursa foto: captură ecran ANM

Te-ar mai putea interesa și:

Cookies