7.000 de alergători din 40 de ţări, la Bucureşti. Câştigătorul, un atlet kenyan

08 oct. 2012

Pe locul doi s-a clasat Choge Amos Kipruto (Kenya), cu timpul 2:18.49, iar al treilea a terminat Ararso Dibaba Merdasa (Etiopia) – 2:19.27. La feminin, pe primul loc s-a clasat sportiva etiopiană Almaz Nagede Fekade, cu timpul 2:38.09, scrie romanialibera.ro.

Cel mai bine clasat alergător român la maraton a fost Alexandru Ilie Corneschi, cu timpul de 2:36.02, al doilea român care a terminat cursa masculină fiind Daniel Ştefan Lupulescu (2:37.49), iar al treilea Gabriel Gheorghe Gorun (2:38.30). La feminin, cel mai bine s-a clasat Claudia Paula Todoran, ocupanta locului 3. A doua româncă de la linia de sosire a fost Alina Nicoleta Petrescu (2:49.05), iar a treia Alina Niţuleasa (2:49.51). Kangogo şi Fekade au obţinut câte un premiu de 3.000 de euro. Valoarea totală a premiilor în bani este de 30.000 de euro, acestora adăugându-li-se şi premii în obiecte de la sponsori.

În 2013, maratonul va avea loc pe data de 6 octombrie, iar semimaratonul – pe 19 mai.